Rrëfimi tronditës i babait të foshnjës që u hodh nga nëna në lumë

Mediat greke i kanë kushtuar një vëmendje të madhe lajmit që shokoi vendin fqinj në ditën e parë të Vitit të Ri, ku një 29-vjeçare hodhi foshnjën e saj në lumë, pranë një dige të Aliakmonas.

Vogëlushja u varros pak pas orës 15:30 të së hënës, me të pranishëm nënën 29-vjeçare, gjyshin e foshnjës dhe dy të afërm të tjerë.

Babai ka munguar, pasi siç tha ai nuk është njoftuar nga familja, por nga një person në varreza. Në prononcimet e tij për “Star”, babai, i cili mbante një lidhje me gruan dhe nuk e kishte njohur fëmijën, tha se “ai ishte një engjëll i vogël, i lumtur… E kujt nuk i dhemb zemra..?”.

Ai shtoi se “kur shkova e pashë fëmijën, ishte mirë, ishte ushqyer, e çova te mjekët… Për këtë fëmijë u përpoqa për më të mirën”. Ai gjithashtu theksoi se që nga dita e lindjes së fëmijës është përpjekur ta identifikojë atë. Ai shtoi se kishte bërë edhe testin e ADN-së: “Po luftoja për identifikimin e fëmijës dhe asgjë më shumë. Nuk jemi marrë vesh, nuk i di arsyet pse ai nuk donte që unë ta pranoja”.

Kujtojmë se gruaja që, siç ka pranuar para autoriteteve, hodhi foshnjën në një digë në Aliakmonas, akuzohet për vrasjen me dashje të foshnjës së saj 11 muajshe. Megjithatë, ajo mohon se ishte ajo që vrau fëmijën e saj. “Nuk e vrava fëmijën, më thanë se mbaroi. Nuk e di se çfarë ndodhi”, vazhdonte të thoshte ajo. Sipas informacioneve nga protothema.gr, gruaja dyshohet se ka marrë një taksi nga fshati Stavros Imathias më 31 dhjetor, me foshnjën në krahë dhe janë nisur drejt vendit ku e ka hedhur në lumë. Më pas ajo u nis për në Aleksandri dhe qëndroi në një hotel, ku kaloi natën e Vitit të Ri dhe u kthye në shtëpi në agim ku jetonte me foshnjën, gjyshen dhe gjyshin.

Gjyshërit, duke parë që gruaja ishte kthyer pa fëmijën, u shqetësuan, ndërsa kur e pyetën se ku ishte, mësohet se ajo u përgjigj se “është mirë aty ku është”, për t’i qetësuar, por pa i bindur. Njerëzit lajmëruan Policinë dhe filluan të thërrasin në fshat për të parë nëse dinin ndonjë gjë për t’i ndihmuar të gjenin mbesën e tyre. Më në fund, policia e gjeti foshnjën në ujërat e akullta të lumit, në orët e para të ditës së nesërme.

Babai i fëmijës, i cili nuk mbante lidhje me nënën, ka raportuar më herët se pavarësisht përpjekjeve që ka bërë për të identifikuar fëmijën pas lindjes së tij, ai gjithmonë ka hasur në “një mur”, por ka shtuar se është kujdesur për të dhe e ka vizituar shpesh për të kaluar kohë me të, raporton Protothema.

Ai shprehet i tronditur nga vrasja dhe nuk mund ta besojë sesi 29-vjeçarja mori këtë vendim dhe vrau fëmijën e tyre.

“Që nga dita që ai lindi unë luftova për këtë fëmijë dhe doja ta njihja. E shihja shpesh, ajo ishte gjithmonë me rroba të pastra dhe dukej mirë, nuk mund ta imagjinoja kurrë se çfarë ndodhi. Nëse do të kishte edhe një shenjë do të kisha vepruar ndryshe”, thotë ai.

“Doja të merrja masa ligjore sepse kishte mohim nga nëna e tij dhe familja e saj dhe ata nuk më lanë ta pranoja. Shkoja në shtëpi për të parë fëmijën dhe përballesha me një mur”, shton ai.

“Ne nuk ishim të martuar, nuk ishim në një lidhje. Për sa kohë që arrita ta shihja në shtëpi, fëmija ishte mirë, i veshur, i rregulluar, nuk kishte lidhje me neglizhencën, e çova te mjeku, e ktheva në shtëpi dhe u largova. Nuk mund ta besoj se çfarë ndodhi ”, shtoi ai.

Lajmet Rrëfimi tronditës i babait të foshnjës që u hodh nga nëna në lumë >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!