Rezoluta për Srebrenicën / Osmani kujton fjalët e fëmijës që pyeti: Nënë, ushtarët i vrasin fëmijët me plumba të vegjël, apo jo?

Pasi Kombet e Bashkuara miratuan Rezolutën për Përkujtimin e Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se njohja është një hap kyç drejt pajtimit dhe luftimit të mohimit të gjenocidit.

Presidentja Osmani ka kujtuar edhe fjalët e një fëmije që ka pyetur nënën e tij, “Nënë, ushtarët i vrasin fëmijët me plumba të vegjël, apo jo?”

Nënë, ushtarët i vrasin fëmijët me plumba të vegjël, apo jo?

Reagimi i plotë:

Ne do të kujtojmë! Më 11 korrik dhe çdo ditë!

Me themelimin e sotëm të Ditës Ndërkombëtare të Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës, bota po u jep brezave të ardhshëm një shans për të mësuar nga mësimet e nxjerra nga Srebrenica.

Njohja është një hap kyç drejt pajtimit dhe luftimit të mohimit të gjenocidit. Është thelbësore për shërimin dhe për paqen e qëndrueshme, duke u ofruar ngushëllim nënave të Srebrenicës dhe të gjithë anëtarëve të familjes së mbijetuar, duke siguruar që të dashurit e tyre nuk do të harrohen kurrë.

Për ata që punuan pa u lodhur kundër Rezolutës së sotme: mohimi i gjenocidit nuk do të hapë kurrë rrugën drejt paqes. Zërat e atyre që i duruan këto tmerre kur ishin fëmijë na kujtojnë se dhënia fund e mohimit të gjenocidit nuk është thjesht një detyrim politik dhe ligjor, por një detyrë morale kolektive. Ne duhet të qëndrojmë të bashkuar në luftën për të vërtetën dhe drejtësinë. Le të udhëhiqemi nga kujtesa e ashpër në fjalët e fëmijës së pafajshëm që pyet nënën e tij: “Nënë, ushtarët i vrasin fëmijët me plumba të vegjël, apo jo?”

#Mos harroni #Gjenocidi i Srebrenicës

Lajmet Rezoluta për Srebrenicën / Osmani kujton fjalët e fëmijës që pyeti: Nënë, ushtarët i vrasin fëmijët me plumba të vegjël, apo jo? >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>