Reuters: Shqipëria bën përparim me qendrat e emigrantëve në Gjadër përpara vizitës së Melonit

Reuters

Punëtorët e ndërtimit në Shqipëri po punojnë shumë për të transformuar një ish bazë ajrore ushtarake në një qendër migrantësh të drejtuar nga italianët përpara një kontrolli progresi nga kryeministrja italiane Giorgia Meloni këtë javë.

Meloni pritet të vizitojë të mërkurën ish-fushën ajrore në Gjader – ditë përpara zgjedhjeve për Parlamentin Evropian – ndërsa buldozerët po rrafshojnë tokën për të akomoduar kontejnerë të rinj të bardhë që vijnë nga Italia.

Italia ra dakord me një marrëveshje me Shqipërinë për të ngritur një qendër në Gjadër dhe një tjetër në qytetin bregdetar të Shëngjinit 20 kilometra larg për të pritur emigrantët e shpëtuar në det nga anijet italiane, ndërsa kërkesat e tyre për azil janë duke u përpunuar.

“Dikush na ka nderuar më parë duke na pranuar si refugjatë dhe ne tani duhet të bëjmë të njëjtën gjë”, tha Gjok Prenga, pensionist nga Gjadri, ku nga shtëpia e tij shihen kontejnerë të bardhë.

“Unë nuk shoh asnjë problem nga emigrantët që mbërrijnë këtu”.

Mbetet e paqartë se kur do të funksionojnë qendrat. Tashmë ka kaluar një afat fillestar për t’i hapur ato në pranverë, shkruan Reuters.

Marrëveshja ka tërhequr kritika nga aktivistët e të drejtave të njeriut, të cilët thonë se do të jetë më e vështirë për gjykatat italiane që të përpunojnë menjëherë kërkesat për azil ose apelimet nga njerëzit e akomoduar në një vend tjetër dhe procedurat e gjata mund të vënë një barrë të pajustifikuar për migrantët.

Shumë në Shqipëri kanë frikë se kjo mund të ndikojë në sigurinë e vendit dhe industrinë e tij turistike.

Marrëveshja u kundërshtua në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë në janar, por vendimi ishte në favor të qeverisë së kryeministrit Edi Rama.

Ndërsa zyrtarët e OKB-së kanë kritikuar marrëveshjen Itali-Shqipëri, Komisioni Evropian ka thënë se ajo nuk duket se shkel ligjin e BE-së pasi del jashtë juridiksionit të tij.

Një marrëveshje e ngjashme midis Britanisë dhe Ruandës është kontestuar gjithashtu ashpër. Një avokat i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar tha të hënën se Britania synon të fillojë deportimin e azilkërkuesve në Ruandë më 24 korrik.

Lajmet Reuters: Shqipëria bën përparim me qendrat e emigrantëve në Gjadër përpara vizitës së Melonit >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>