Reuters shkruan për vizitën e Von der Leyen në Prishtinë e Beograd

Si Serbia ashtu edhe Kosova duhet të shtojnë përpjekjet e tyre për të normalizuar marrëdhëniet pas shpërthimit më të fundit të dhunës, nëse duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian, tha të martën Ursula von der Leyen, presidentja ekzekutive e BE-së.

Vizita e Von der Leyen në Beograd vjen vetëm disa ditë pasi liderët e Francës, Gjermanisë dhe Italisë i kërkuan Serbisë që “të ofrojë njohjen de fakto” për Kosovën, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008, por që Beogradi ka vazhduar ta konsiderojë si provincën e saj jugore, raporton agjencia e lajmeve “Reuters” për ardhjen e von der Leyen në rajon. 

Kjo lëvizje vjen pas shqetësimeve në rritje mbi mundësinë e një konflikti të hapur midis Beogradit dhe Prishtinës pas një shpërthimi të dhunës së fundmi në Kosovën veriore me shumicë serbe. Pjesa tjetër e Kosovës është kryesisht shqiptare etnike.

Von der Leyen tha se personat e përfshirë në një përleshje mes serbëve të armatosur dhe policisë së Kosovës më 24 shtator “duhet të mbajnë përgjegjësi dhe të sillen para drejtësisë”.

“Kjo është absolutisht thelbësore që të dyja (Kosova dhe Serbia) të angazhohen dhe të shkojnë në rrugën e normalizimit”, tha ajo në një konferencë për shtyp pas takimit me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

BE-ja dëshiron që Beogradi të miratojë statutin e një asociacioni të komunave serbe të bërë për të lejuar një shkallë autonomie në zonat në Kosovë ku serbët janë shumicë dhe nga Prishtina ta zbatojë atë, tha von der Leyen.

“Është thelbësore që Serbia të fillojë zbatimin e marrëveshjeve ekzistuese dhe të mos humbasë kohë për këtë”, tha ajo.

Beogradi më parë pranoi të ndërmarrë hapa për normalizimin e lidhjeve me Prishtinën, duke përfshirë njohjen e dokumenteve personale, targave të makinave dhe diplomave, por kërkoi krijimin e Asociacionit të komuniteteve serbe, diçka që Prishtina e ka refuzuar deri më tani, përfundon raporti i Reuters.

Lajmet Reuters shkruan për vizitën e Von der Leyen në Prishtinë e Beograd >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>