“Reuters” reportazh për Zvërnecin: Planet e Kushner sjellin frikë dhe shpresë në qytetin bregdetar dhe rezervatin e flamingove

Nëpërmjet dylbive, ornitologu Jon Vorpsi spiunon flamingot dhe pelikanët që ndalojnë përgjatë rrugëve të tyre të shtegtimit në një gji toke të mbrojtur në bregdetin jugor të Shqipërisë.

Vorpsi ka frikë se pamja mund të përfundojë shpejti nëse dhëndri i Donald Trump, Jared Kushner vazhdon me planet për të ndërtuar një resort turistik në Zvërnec pranë qytetit të Vlorës, një zonë e dashur nga vendasit për pyjet e saj të qeta me pisha, ullinjtë dhe shtigjet e ecjes, dhe ku lopët ecin përgjatë plazheve të shkreta.

Kushner i njoftoi planet muajin e kaluar, pjesë e një investimi më të gjerë nga Partnerët e tij Affinity në Ballkan, i cili përfshin një projekt tjetër në një ishull aty pranë të Sazanit dhe një të tretë në ish-selinë e ushtrisë në kryeqytetin e Serbisë, Beograd.

Kushner, ish-ndihmës i lartë i Trump kur ai ishte President i SHBA-së, krijoi firmën e investimeve pasi u largua nga puna në 2021.

Projektet mund të nxisin ekonomitë lokale duke joshur vizitorët, por ato janë përballur me kundërshtimin e vendasve që kanë frikë se do të dëmtojnë mjedisin ose, në rastin e Beogradit, do të kërcënojnë vendet me rëndësi kulturore.

Kryetari i bashkisë së Vlorës Ermal Dredha përshëndeti projektin e Kushnerit, i cili përfshin bankina jahtesh, pishina dhe vila ekskluzive, duke thënë se ai planifikoi ta kthejë qytetin në një “destinacion turistik të nivelit të lartë” dhe u zotua të mos dëmtojë mjedisin.

Nuk shohim lartësi në projektin e investimit, nuk shkojmë në ndërtime shumë të larta. Por, ajo që shohim është shumë e rëndësishme, këto materiale që do të përdorim do të jenë të gjitha ekologjike. Pra, ne nuk do ta shkatërrojmë atë. Do të harmonizohet me të gjithë peizazhin që kemi. Duam që Vlora të jetë një destinacion i lartë turistik, një destinacion kryesor turistik. Pa investime, si do t’i tërheqim gjithë këta njerëz që vijnë këtu, duke zgjedhur Vlorën?

Kushner i paraqiti planet disa javë pasi parlamenti i Shqipërisë ndryshoi një ligj që lejonte qeverinë të japë leje ndërtimi në zonat e mbrojtura për hotele ose resorte me pesë yje ose më shumë. Ai atëherë nuk tha se sa ka planifikuar të investojë Affinity. Kushner dhe Affinity Partners nuk iu përgjigjën kërkesave të Reuters për koment./ Reuters

Lajmet “Reuters” reportazh për Zvërnecin: Planet e Kushner sjellin frikë dhe shpresë në qytetin bregdetar dhe rezervatin e flamingove >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>