Raportohen humbje të mëdha derisa beteja për Bakhmutin eskalon

Ukraina dhe Rusia kanë raportuar humbje të mëdha derisa beteja e Bakhmutit vazhdon.

Moska ka provuar që ta kapte qytetin lindor ukrainas për muaj me radhë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se forcat ruse kishin vuajtur humbjen e më shumë se 1100 vdekjeve në ditët e fundit, me shumë e shumë të tjerë të lënduar në mënyrë kritike.

Rusia ka thënë që i ka vrarë më shumë se 220 anëtarë të shërbimit ukrainas vetëm në 24 orët e fundit, raporton BBC megjithëse nuk ka arritur që ta verifikojë numrin e përmendur nga asnjëra palë.

Analistët thonë se Bakhmuti ka vlerë të vogël strategjike, por është bërë pika kryesore për komandën ruse që e ka pasur zor të ofrojë ndonjë lajm pozitiv te Kremlini.

Kapja e qytetit do ta afronte Rusinë paksa në qëllimin e saj për kontrollimin e rajonit të Donjeckut, një prej katër rajoneve lindore dhe jugore që i aneksoi nga Ukraina shtatorin e kaluar.

“Në më pak se një javë, filluar nga 6 marsi, ne ia dolëm që t’i vrisnim më shumë se 1100 ushtarë armiq vetëm në Bakhmut,” – u shpreh Zelensky.

Në Bakhmut jetonin 70 mijë njerëz para invazionit rus, por tashmë kanë mbetur fare pak. Qyteti njihet për kripën dhe minierat e gipsit.

Ashtu si Rusia, edhe Ukraina i ka dhënë Bakhmutit një rëndësi të madhe politike, me presidentin Zelensky që e ka bërë qytetin emblemë të rezistencës.

Kur vizitoi Washingtonin në dhjetorin e vitit të kaluar, ai e quajti Bakhmutin “kështjellën e moralit tonë”.

Lajmet Raportohen humbje të mëdha derisa beteja për Bakhmutin eskalon >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!