Raketa që mund t’i japë fund luftës Rusi-Ukrainë

 

Mbretëria e Bashkuar i ka dorëzuar Forcave të Armatosura të Ukrainës një numër ende të panjohur të njësive të raketës me rreze të gjatë “Storm Shadow”, sipas CNN. Burimet e cituara nga mediat e Amerikës së Veriut pohojnë se Ministria Britanike e Mbrojtjes do të kishte vënë në dispozicion predhën e shumëpritur, për kundërsulmin e pritshëm të udhëhequr nga presidenti Volodímir Zelenski.

Kjo raketë, e zhvilluar nga Mbretëria e Bashkuar dhe Franca, ka një rreze veprimi prej rreth 300 kilometrash dhe zakonisht përdoret nga avionët, por është e përgatitur edhe për t’u përdorur nga anijet, ose nëndetëset. Me autonominë e saj, ajo mund të arrijë objektiva brenda territorit ukrainas të pushtuar nga Rusia, Donbas, Zaporizhia ose Kherson. Sipas mediave të Amerikës së Veriut, Londra ka marrë një zotim nga autoritetet ukrainase se nuk do të përdoret për të ndëshkuar pozicionet brenda kufijve rusë.

 

“Storm Shadow” është një raketë lundrimi që pa dritën e ditës për herë të parë në vitin 1994. Ajo mund të strehojë një kokë lufte prej 450 kilogramësh, me të cilën mund të godasë objektiva strategjikë të largët, si qendrat e komunikimit dhe komandimit, aeroportet, portet dhe stacionet e energjisë. si kapanone municionesh apo urash. Kjo armë e re mund të nënkuptojë një ndryshim në ekuilibrin e luftës, sipas ekspertëve të konsultuar nga CNN, dhe plotëson kërkesat e raketave me rreze të gjatë veprimi të bëra nga pala ukrainase që nga fillimi i pushtimit rus. Guillermo Pulido, një kandidat për doktoraturë në Studime Strategjike dhe një analist për Revistën Ejércitos, shpjegoi për “El Periódico de España”, se kjo armë e re është thelbësore në kundërsulmin e shpallur, pasi përdoret në një operacion shtypës për të “shkatërrojë nyjet logjistike dhe artilerinë e armikut që mund të neutralizojë njësitë ukrainase që përpiqen të depërtojnë në linjat mbrojtëse të fortifikuara ruse”.

 

Raketa “Shadow Storm”, çfarë thotë Zelenski

Këtë mëngjes, presidenti Zelenski i tha BBC-së se vendi i tij nuk është ende gati për kundërsulmin e pritshëm pasi “megjithëse ato mund të ishin të suksesshme, ne do të humbnim shumë njerëz dhe kjo nuk është e pranueshme”. “Duhet të presim. Na duhet pak më shumë kohë”, tha presidenti ukrainas. Edhe pse Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se pjesa më e madhe e armëve të kërkuara nga Ukraina ishte tashmë në vend, e vërteta është se ka, për shembull, njësi tankesh Leopard që ende nuk kanë mbërritur. Spanja premtoi dhjetë nga këto tanke, por Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë marrë katër. Për Pulido, megjithëse “Shadow Storm” (Stuhia në hije) është thelbësore, Ukraina gjithashtu ka nevojë për njësi inxhinierike luftarake për “operacionin e shpërthimit” që pritet në rajonet Kherson ose Zaporizhia. “Duhet të përpunoni një koreografi shumë të komplikuar për të nisur kundërsulmin e paralajmëruar”. Koha e nevojshme për përgatitjen dhe trajnimin e këtyre njësive shumë të specializuara, thotë ai, është arsyeja themelore për dyshimet dhe zbutjen e shprehur nga Zelenski ditët e fundit për nisjen e kundërofensive.

Lajmet Raketa që mund t’i japë fund luftës Rusi-Ukrainë >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!