Qeveria e Kosovës miraton sanksione shtesë ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë

Qeveria miraton sanksione shtesë ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë.

Ka filluar të mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku në rend të ditës janë 13 pika për diskutim.

Në këtë rast, qeveria ka miratuar sanksione shtesë ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë për shkak të agresionit rus në Ukrainë, njofton Klan Kosova.

Ministrja për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Donika Gërvalla, ka thënë se edhe pse Kosova nuk është e obliguar t’i miratojë sanksionet në fjalë, ajo e bën këtë për t’u rreshtuar me BE-në dhe ShBA-në për ta dënuar agresionin rus në Ukrainë.

“Republika e Kosovës edhe pse nuk është e obliguar për shkak se ende nuk e gëzon statusin e vendit kandidat, Kosova i ka zbatuar sanksionet e vendosura nga ShBA-ja dhe BE-ja”.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!