Punëtorët e Zara pezullojnë grevat e planifikuara, arrijnë marrëveshje për rritjen e pagave

Një sindikatë që përfaqëson punëtorët e dyqaneve të veshjeve Zara ka anuluar grevat e planifikuara në qytetin verior spanjoll ku është selia e kompanisë, pas një marrëveshjeje për një rritje pagash prej 25%.

Rreth 1,000 punëtorë në dyqanet Zara dhe kompanitë e tjera të veshjeve të grupit Inditex kishin njoftuar se do të kishte greva nga 23 dhjetori deri më 7 janar për të kërkuar rritje më të mëdha të pagave, pasi refuzuan ofertën e mëparshme të kompanisë.

Ata tashmë kishin hyrë në grevë në ditët e shitjeve të ‘Black Friday’, 24-25 nëntor.

Inditex tani ka rënë dakord të paguajë 322 euro shtesë në muaj për të ruajtur punonjësit që punojnë në 44 pikat e shitjes në La Coruna, ku gjigandi i veshjeve ka selinë e tij në periferi të qytetit. Punonjësit do të marrin gjithashtu një bonus të jashtëzakonshëm prej 1000 € që do të paguhet në shkurt.

“Pagat tona si punonjës të dyqaneve do të rriten me 25% nga janari në La Coruña”, tha kryetarja e sindikatës CIG, Carmina Naveiro.

Çfarë përfshin marrëveshja e dy palëve?

Marrëveshja përfshin gjithashtu rritje të mëtejshme të pagave prej 20 euro në nëntor 2023 dhe 40 euro në 2024, shtoi ajo.

Punonjësit e Zara-s në qytet aktualisht marrin midis 1,058 dhe 1,400 euro në muaj.

CIG ka kërkuar një rritje më të madhe të pagave pasi refuzoi një rritje prej 200 euro në pagat mujore deri në vitin 2024./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!