Pse njerëzit nuk kanë kontaktuar kurrë me alienët

Kohët e fundit po fillon sërish diskutimi për jashtëtokësorët, sepse Pentagoni Amerikan po deklasifikon dokumentet e klasifikuara në lidhje me pamjet e UFO-ve. Megjithatë, shkencëtarët e bëjnë të qartë se njerëzimi nuk ka asnjë komunikim me qeniet nga hapësira, e lëre më prova të jetës dhe madje edhe të inteligjencës, përtej disa baktereve apo mikroorganizmave.

Kështu, krijohet përshtypja se njerëzit janë e vetmja jetë inteligjente në univers, një teori “mjaft egoiste”. Në fund të fundit, astronomi dhe astrofizikani i madh Carl Sagan ka thënë se “universi është një vend mjaft i madh. Nëse jemi vetëm ne, duket si një humbje e tmerrshme e hapësirës”.

Biofizikani Claudio Grimaldi nga Laboratori i Biofizikës Statistikore në École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) në Zvicër, përmes hulumtimeve të reja, propozon një teori të re interesante për faktin se ende nuk ka asnjë kontakt me jashtëtokësorët.

Siç raportohet nga New York Post, shkencëtari thekson se “ne kemi vetëm 60 vite që kërkojmë” dhe sugjeron se alienët mund të përpiqen të kontaktojnë me ne, pasi ne po përpiqemi t’i kontaktojmë ata. Por duke pasur parasysh kohën që duhet për të krijuar kontakt dhe vendndodhjen e Tokës, mund të ketë një problem me dërgimin e valëve të radios.

“Toka mund të jetë thjesht në një flluskë që ndodh të jetë e lirë nga valët e radios të emetuara nga jeta jashtëtokësore,” thotë ai.

Claudio Grimaldi raporton se njerëzit kanë qenë në kërkim të alienëve prej kohësh. Kështu, detektorët që nuk janë mjaft të ndjeshëm mund të “përdoren” ose radio teleskopët mund të mos synohen në drejtimin e duhur për të marrë mesazhe.

Sipas publikimit amerikan, sinjalet elektromagnetike janë një lloj energjie që udhëton nëpër hapësirë ​​si një fushë elektrike dhe magnetike luhatëse dhe mund të marrë format e valëve të radios, mikrovalëve, rrezeve X, dritës së dukshme, rrezatimit infra të kuqe, rrezatimit ultravjollcë dhe rrezeve gama. Shkencëtari konsideron se Toka është vendosur në një “boshllëk të heshtur” që kur nisin përpjekjet për të kontaktuar jetën jashtë Tokës.

Pra, në rastin më të mirë, Grimaldi beson se njerëzimit do t’i duhet të presë 60 vjet, në rastin më të keq 2000 vjet që këto sinjale të mbërrijnë, dhe thekson se radioteleskopët do të duhet të bëhen edhe më të avancuar dhe të drejtojnë në drejtimin e duhur. /Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!