Profili i rremë dhe vdekja si akti i fundit i trishtimit!

Nga Nora Malaj

(4 janar dhe vetëvrasja e një zonje 41-vjeçare)

Nuk kanë kaluar shumë ditë nga ardhja e Vitit të Ri dhe nëpër rreshta lexohet se një grua bën vetëvrasje!

“Kjo është b* e fabrikës së Sukthit b** e Sukthit kjo b* me para”,-shkruhej në foto. ”

Një grua, një nënë, një grua, një vajzë, një qytetare e këtij vendi, një si ne, që kishim ndërtuar jetën me shumë sakrifica, që sipas mediave, burrin dhe njërin nga djemtë e kishte jashtë, punonte si e pavarur dhe tentoi të mbante një familje me sakrifica, befas bëhet pre e TikTok me një adresë false…

Fillimisht ka frikë, lëndon dhe ndjen se çdo fjalë dhe fyerje që i bëhet i krijon një gjendje ankthi, makthi, frike dhe më pas fillon bullizmi dhe është në tmerrin e fyerjes!

Tashmë ndjehet se këta non nome (pa emër) e kanë futur në cep të ringut dhe e kanë goditur fort, o mëshirë, duke përdorur fjalën dhe tastierën, me ofendime pa fund. Të gjithë fshihen dhe e shohin këtë nder absurd, në një grup, që e thithin makthin e tyre si një tufë grabitqarësh dhe gërvishtin, gërvishtin, përpiqen ta poshtërojnë deri në gënjeshtër, këtë zonjë në rrjetin e neveritshëm për mua “TikTok” ku bëhen njerëz viralë pa kulturë, me pjerrësi rrugësh, për të skandalizuar dhe shoqëria hesht e zbavitet, thashetheme vesh më vesh dhe fshijnë dhëmbët me kënaqësinë e mazokistëve të turmës.

I varfër, i vetmi, (duke u ndjerë në dhimbje të mëdha) guxoi të denoncojë, por nuk bëri asgjë. Pastaj depresioni dhe dhimbja e parashtrojnë atë përpara, se vulgariteti dhe arroganca e njerëzve të ligjshëm nuk e kanë problem viktimizimin. Ata, ju lutemi egon e tyre me një emër të rremë dhe e përdorin zonjën në kufirin ku depresioni e vë atë përpara. Ajo nuk ka mundësi të këshillohet. Në punë??? .. nuk ka gjasa që e kanë ndier që thashethemi ka marrë flatra, në shtëpi…është vetëm, se bashkëshorti është jashtë dhe fëmijë nuk mund t’i them këtij mistiku, se do i mbroj nga ky tmerr që po përjetojnë… Kujt mund t’i drejtohet??!! Në polici… Dhe pastaj… Asgjë e re pas kësaj… Ndihet e bllokuar, por nuk i njeh armiqtë e saj, sepse ata fshihen pas emrave të rremë, pas profileve false… Ka një shqetësim dhe një dhimbje pertej njerëzimit, por fëmijët nuk do t’i prishë… Prisni edhe vitin e ri… Pret edhe burrin e saj që vjen nga jashtë dhe nuk gjen forcë të përballojë denigrimin që i ka ulur vetëbesimin dhe sheh aktin e vetëvrasjes si shpëtim.

Lexo edhe:

Vetëvrasja e nënës pas bullizimit, Kryeparlamentarja Nikolla paralajmëron ashpërsimin e ligjit për mediat online

Kjo grua është sot dëshmia e gjallë e dhimbjes që po përjeton njeriu sot e pambrojtur përballë dhunës virale që bëhet në TikTok dhe rrjetet sociale.

Sot një femër nuk humbi jetën (kjo nuk është çështje gjinore) por e bekuara u sakrifikua përballë kësaj shoqërie që ka ndryshuar kulturë jo kulturë ku në format më të pista po përdor vulgaritetin si sprovë për interesat mashkullore, ku injoranca është kthyer në kryefjalë të jetës dhe ku ballafaqimi e përballja është ushqim për të falënderuar dhe për të avulluar qenien njerëzore, për të bërë një tavolinë qitje për ata që e shohin forcën e tyre të neveritshme, duke fyer dhunën e frikshme që prodhon fjala.

Kur fjalët vrasin, tregon se shoqëria është në fytin e saj të fundit!

Tundoni njerëzit nga kjo e keqe e madhe që po prodhohet me këto profile të rreme, me këto rrëqethje në Tik-Tok me këto rrjete që po marrin jetë njerëzish peng.

Vetëvrasja e kësaj gruaje është ulërima më e madhe që ajo na tregoi se në çfarë hale po rriten disa qenie njerëzore dhe denigrojnë njerëzit që janë qeniet më të pafajshme!

Sot, përtej çdo apeli, duhet ta mbrojmë njeriun nga armiku i dukshëm dhe ai që fshihet pas tastierës dhe vret me gjuhën dhe gishtat e tij vrasës!

Sot askush që ka një jetë mbi supet e tyre nuk duhet të heshtë, por të veprojë! Të gjithë ata!

Nga Presidenti, Parlamenti, Qeveria, shoqëria civile, media dhe të gjithë ata që meritojnë të quhen njerëz dhe të ecin dorë për dore me njerëzit!

Sot secili prej nesh mori një dhimbje së bashku me këtë grua që u abuzua nga fjalët që e vranë!

Lexo edhe:

I hapën profil denigrues në TikTok, i jep fund jetës nëna e 4 fëmijëve në Durrës

Lajmet Profili i rremë dhe vdekja si akti i fundit i trishtimit! >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>