Prindërit regjistruan katër dele në shkollë për të parandaluar mbylljen e saj

Për shkak të mungesës së nxënësve dhe mbylljes së paralajmëruar të një klase në një shkollë në departamentin Moselle në Francën verilindore, prindërit e nxënësve kanë paraqitur aplikime për regjistrimin e katër deleve për vitin e ardhshëm shkollor.

Siç raporton gazeta lokale République de Lorraine, kjo lëvizje e prindërve ishte një mënyrë për të protestuar kundër mbylljes së paralajmëruar të një klase në këtë shkollë.

Prindërit plotësonin aplikimet për çdo “nxënës” katërkëmbësh të ri, me datat e lindjes dhe emrat e prindërve dhe i dorëzonin në shërbimin komunal kompetent dhe në Ministrinë franceze të Arsimit.

Në aplikacione u renditën edhe katër emra: John Deere, Marguerite Dupre, Phil Tandy dhe Valerian Deschamps.

Ndërkohë, u botua një urdhëresë e qytetit që kërkonte “shqetësim për cilësinë e mësimdhënies” dhe kërkonte “të lejohen nxënësit me aftësi të kufizuara të qëndrojnë në oborrin e shkollës”./abcnews.al

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>