Presidenti i Kilit thotë se do të hapë ambasadë në territoret palestineze

Presidenti i Kilit, Gabriel Boric, vendi i të cilit ka popullsinë më të madhe palestineze jashtë Lindjes së Mesme, tha të mërkurën se ka në plan të hapë një ambasadë në territoret palestineze.

Njoftimi nga presidenti majtist, i cili filloi mandatin e tij katërvjeçar në mars 2022, u bë në një ceremoni Krishtlindjesh për komunitetin palestinez të Kilit, që vlerësohet të jetë më shumë se 300.000 njerëz.

“Një nga vendimet që kemi marrë si qeveri, mendoj se nuk e kemi bërë ende publike… është se do të ngremë nivelin e përfaqësimit tonë zyrtar në Palestinë”, tha Boric.

“Ne do të hapim një ambasadë nën qeverinë tonë”, tha ai.

Kili në vitin 1998 hapi një zyrë përfaqësuese pranë Autoritetit Palestinez në Ramallah dhe në vitin 2011 njohu Palestinën si shtet dhe mbështeti hyrjen e saj në UNESCO.

Palestinezët filluan të imigrojnë në Kili në një numër të madh gjatë shekullit XX, kur zona ishte ende pjesë e Perandorisë Osmane.

Komuniteti palestinez është i shquar në industrinë e tekstilit të Kilit dhe gjithashtu i përfshirë në politikën e vendit.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!