Porfirije nga Manastiri i Deçanit: Nuk mbrohet Kosova në Youtube e Twitter

Patriarku Porfirije ka mbërritur mëngjesin e sotëm në Manastirin e Deçanit, ku iu drejtua murgjve dhe abatit Sava, ka thënë se Kosova nuk mbrohet në Youtube e as në Twitter.

Porfirije theksoi se kur investoni në trazira, korrni trazira dhe kur investoni në paqe, paqen si dhuratë nga Zoti, si paqe shpirtërore, atëherë është Zoti që korr paqen në emrin tonë, raporton “Danas”.

“Mbani mend, mos e mbroni paqen, harmoninë, dashurinë, as Kosovën në YouTube dhe Twitter, por ejani dhe shikoni, merrni një pjesë të kryqit dhe një pjesë të dhimbjes, ndani të mirat që keni, le të jetë shpatulla juaj gati për të pushuar një kokë që është e lodhur dhe atëherë kur ju dhe kushdo tjetër të keni nevojë, Zoti do të kujdeset që edhe ne të kemi paqe dhe dashuri”, tha Patriarku Porfirije.

Ai u bëri thirrje besimtarëve ortodoksë që të shkojnë në Manastir e të takojnë njerëz e të shkëmbejnë dyshimet dhe dilemat që kanë.

“Prandaj është e rëndësishme të vini këtu, të takoni njerëzit që jetojnë këtu, të dëgjoni dyshimet dhe dilemat e tyre, si dhe që ata të dëgjojnë tuajat. Në atë dëgjim, me siguri do të lindë diçka e vlefshme. E përsëris edhe një herë, gjëja më e rëndësishme është të dihet se mirëkuptimi, harmonia dhe paqja nuk mund të arrihet me trazira”, tha patriarku ortodoks serb.

Lajmet Porfirije nga Manastiri i Deçanit: Nuk mbrohet Kosova në Youtube e Twitter >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>