Petkoviq: Tre kamionë me barna nga Serbia janë futur mbrëmë në Kosovë

Drejtori i të ashtuquajturës “Zyra për Kosovën”, Petar Petkoviq, ka publikuar fotografi të tre kamionëve me barna që janë futur në Republikën e Kosovës mbrëmë e të cilat do të shpërndahen në institucionet shëndetësore në zonat e banuara me shumicë serbe.

Ai pretendon se kjo gjë “u arrit për shkak të një lufte intensive diplomatike të Beogradit”.

“Falë luftës intensive dhe të gjatë diplomatike të Beogradit, kontigjenti i barnave tona do të dërgohet së shpejti në spitalet në Kosovë! Dy kamionë tërheqës dhe një kamion me barnat e nevojshme dhe solucionet infuzive kanë hyrë në Kosovë mbrëmë dhe pas procedurave do të shpërndahen nëpër institucionet tona shëndetësore”, ka shkruar Petkoviq.

Ai tutje ka shkruar se “për arsye të bllokadës 2 vjeçare nga Prishtina që shpiku pengesa të ndryshme administrative”, gjendja ka qenë “në prag të një katastrofe humanitare”.

Petkoviq ka shtuar se lidhur me këtë kanë paralajmëruar zyrtarët e BE-së dhe aktorët tjerë ndërkombëtarë.

Lajmet Petkoviq: Tre kamionë me barna nga Serbia janë futur mbrëmë në Kosovë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>