Pesë lojtarët më të shpejtë për vitin 2022 në Bundesliga

Erling Haaland dhe Moussa Diaby mund të thuhet se kishin një vit spektakolar dhe për ta flasin më mirë edhe statistikat e tyre.

Bundesliga në mesin e shumë statistikave që ka nxjerrë, ka shikuar edhe nga ajo se kush e ka arritur shpejtësinë më të madhe për këtë vit.

Më poshtë mund të shikoni listën me pesë lojtarët më të shpejtë në elitën e futbollit gjerman:

5) Jeremie Frimpong ( Bayer Leverkusen, 36.1 km/h)

Lojtari holandez është bërë një nga lojtarët më emocionues për t’u parë në Bundesligë këtë sezon, me paraqitjet e tij elektrizuese në anën e djathtë të krahut të Leverkusenit që bien në sy. Mbrojtësi i shpejtë i krahut (pesë) është pas vetëm Diabyt (gjashtë) në tabelën e golashënuesve të ekipit, me dyshen që po zhvillojnë një partneritet të shkëlqyer për Die Werkself. Kjo do të thotë që Frimpong tashmë po shijon sezonin e tij më pjellor deri më sot si profesionist.

4) Nathan Ngoumou ( Borussia Monchengladbach, /36.2 km/h)

I nënshkruar në verë nga Tolouse, Ngoumou është ende duke u përshtatur me jetën në Gjermani, por ka lënë një përshtypje gjatë 170 minutave të tij. Kjo përfshin anësorin 22-vjeçar që regjistroi një shpejtësi me 36.2 km/h, gjë që jep një sugjerim të madh se pse Foals bënë lëvizjen e tyre për të riun francez në gusht. Nëse Ngoumou mund të ruajë vrullin e tij të hershëm, atëherë me siguri do të shohim atë në një skuadër më të madhe.

3) Erling Haaland ( Borussia Dortmund, 36.3 km/h)

Ish-golashënuesi i Dortmundit u formua në një qendërsulmues pothuajse të përsosur në Signal Iduna Park, duke kombinuar një prekje vdekjeprurëse përpara portës me një kornizë buldozimi që, disi, arrin në mbi 36.3km/h dhe mund të prodhojë momente magjie që sfidojnë gravitetin. Nuk është çudi atëherë që norvegjezi shënoi 62 gola në 67 paraqitje në Bundesligë ndërsa ishte në BVB, gjatë një qëndrimi rekord me ngjyrat bardhezi.

 

2) Sheraldo Becker ( Union Berlin, 36.4 km/h)

Ka qenë një vit mjaft i mirë për Unionin, i cili përfundoi i pesti në 2021/22 dhe vazhdoi të drejtojë Bundesligën për herë të parë në historinë e tyre, kur ata kaluan në vendin e parë në ndeshjen e 6-të të sezonit aktual. Becker ka qenë jetik në formën në rritje të Unionit, duke shënuar shtatë herë dhe duke ofruar tre asistime të tjera në 15 paraqitje në ligë vetëm në sezonin 2022/23, në fillim të pushimit dimëror. Shpejtësia e tij e zjarrtë ka qenë një aset i madh për planet e Urs Fischer, me Unionin që përdor ritmin e 27-vjeçarit për të kaluar rregullisht pas mbrojtësve kundërshtarë dhe për të ndëshkuar skuadrat.

 

1) Moussa Diaby ( Bayer Leverkusen, 36.5 km/h)

Në krye të renditjes është Diaby, i cili shfaqi sezonin e tij më të mirë të karrierës në 2021/22 duke kontribuar me gjashtë gola dhe tre asistime në 15 paraqitje në Bundesligë këtë herë. Kjo përkundër fillimit të dobët të Leverkusenit në 2022/23, por një Diaby ka ndihmuar në kthimin e tij duke shënuar në secilën nga tre ndeshjet e Leverkusenit përpara pushimit të detyruar nga Kampionati Botëror.

Ai shënoi katër herë, duke ndihmuar në arritjen e tri fitoreve. Kjo sekuencë filloi me Diabyn që shënoi një dygolësh në fitoren 5-0 ndaj Unionit, dhe më pas gjeti rrjetën teksa njerëzit e Alonso mundën Kolnin dhe më pas Shtutgartin. Ritmi, mashtrimi dhe një produkt përfundimtar i qëndrueshëm; Diaby po zhvillohet në një lojtar në BayArena dhe ai vjen në vendin e dytë në listat e të gjitha kohërave për njerëzit më të shpejtë të Bundesligës në histori.

Lajmet Pesë lojtarët më të shpejtë për vitin 2022 në Bundesliga >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!