Pentagoni: Kosova ka kërkuar të blejë 246 antitankë Javelin, në vlerë prej 75 milionë dollarë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka miratuar një shitje të mundshme të 246 raketave Javelin në Kosovë për një vlerë prej 75 milionë dollarësh, tha Pentagoni të enjten, ka raportuar Yahoo! Finance.

Kontraktorët kryesorë do të jenë Javelin Joint Venture ndërmjet Lockheed Martin dhe Raytheon Missiles and Defense, tha Pentagoni.

Lexo edhe:

Çfarë është antitanku Javelin që Kosova e ka porositur në SHBA?

Kosova ka bërë kërkesë për të blerë raketa anti-tanke “Javelin” nga SHBA-ja.

Ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Christopher Hill, i ka thënë presidentit serb Aleksandër Vuçiq se kanë pranuar kërkesën që e ka bërë Kosova për blerjen e raketave antitank “Javelin”.

Lexo edhe:

Maqedonci e konfirmon se Kosova ka kërkuar të blej raketat Javelin nga SHBA

Siguria e Kosovës vazhdimsiht është kërcënuar nga Serbia.

Lajmet Pentagoni: Kosova ka kërkuar të blejë 246 antitankë Javelin, në vlerë prej 75 milionë dollarë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>