Peci mori pjesë në Panairin Ndërkombëtar Bujqësor në Bullgari

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka marrë pjesë në hapjen ceremoniale të Panairit Ndërkombëtar Bujqësor i cili mbahet në Plovdiv të Bullgarisë, me ftesë të Ministri Vatev, ministrit bullgar të bujqësisë.

Peci ka thënë se Ky panair me mbi 40,000 vizitorë është një ekspozitë gjithëpërfshirëse e bujqësisë, që përfshin shkencën, teknologjinë, pajisjet, produktet, inovacionet dhe shërbimet.

“Në kuadër të këtij panairi ka të pranishme edhe kompani nga Kosova. Përfshirja e kompanive nga Kosova i shton një dimension të vlefshëm ndërkombëtar panairit, duke nxitur shkëmbimin ndërkulturor dhe duke promovuar bashkëpunimin ekonomik. Organizimi i këtij panairi shërben si një riafirmim i fuqishëm i marrëdhënieve pozitive dhe frymës së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe homologes bullgare”.

“Kjo përpjekje e mirëkoordinuar jo vetëm që nënvizon angazhimin e ndërsjellë për suksesin e panairit, por gjithashtu pasqyron një angazhim më të gjerë për bashkëpunimin dypalësh në sektorin e bujqësisë. Përfaqësuesi nga MBPZHR mbajti një prezantim të hollësishëm para audiencës në panair, me temën”, ka shkruar ndër tjerash Peci në profilin e tij në “Facebook”.

Postimi i plotë:

🇧🇬I ftuar special nga Ministri Vatev, sot mora pjesë në hapjen ceremoniale të Panairit Ndërkombëtar Bujqësor i cili mbahet në Plovdiv të Bullgarisë, së bashku me Zëvendëspresidenten Iliana Iotova dhe ministrin Vatev.

🚜Ky panair me mbi 40,000 vizitorë është një ekspozitë gjithëpërfshirëse e bujqësisë, që përfshin shkencën, teknologjinë, pajisjet, produktet, inovacionet dhe shërbimet.

🇽🇰Në kuadër të këtij panairi ka të pranishme edhe kompani nga Kosova. Përfshirja e kompanive nga Kosova i shton një dimension të vlefshëm ndërkombëtar panairit, duke nxitur shkëmbimin ndërkulturor dhe duke promovuar bashkëpunimin ekonomik.

🤝Organizimi i këtij panairi shërben si një riafirmim i fuqishëm i marrëdhënieve pozitive dhe frymës së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe homologes bullgare.

Kjo përpjekje e mirëkoordinuar jo vetëm që nënvizon angazhimin e ndërsjellë për suksesin e panairit, por gjithashtu pasqyron një angazhim më të gjerë për bashkëpunimin dypalësh në sektorin e bujqësisë.

🟢Përfaqësuesi nga MBPZHR mbajti një prezantim të hollësishëm para audiencës në panair, me temën:

“APLIKIMI I SHKENCËS NË MBROJTJEN E KULTURAVE BUJQËSORE”.

Diskursi i tij theksoi rolin kryesor që luajnë përparimet shkencore në mbrojtjen e praktikave bujqësore, duke ofruar një pasqyrë gjithëpërfshirëse të qasjeve, teknologjive dhe nismave inovative kërkimore.

Lajmet Peci mori pjesë në Panairin Ndërkombëtar Bujqësor në Bullgari >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>