PD i kërkon Kuvendit t’i ndajë Kosovës 50 milionë euro ndihmë ushtarake

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha se ditën e hënë PD-ja do të dorëzojë në Kuvend një amendament ku të kërkojnë që 50 milionë euro nga buxheti i vitit 2024, të shkojnë për ndihmë ushtarake në Kosovë.

Ai tha se kjo gjë përbën një interes esencial të sigurisë kombëtare, ndaj shpreson që kjo çështje mos të “bjerë në nivelin e mjerueshëm të debatit politik”.

“Ditën e hënë Partia Demokratike do të depozitojë në Kuvendin e Shqipërisë, një amendament të mega-buxhetit që u kalua për 4 minuta, prej 7 miliardë eurosh, me afro 1.3 miliardë euro shpenzime kapitale, nga i cili do të kërkojë rialokimin e 50 milionë eurove, afërsisht 5 miliardë lekë të reja, ndihmë ushtarake për republikën e Kosovës. Natyrisht presim që të paktën në këtë interes esencial të sigurisë sonë kombëtare, të sigurisë kombëtare të Republikës së Kosovës dhe të qëndrimit në krah me mjete modeste, në krahasim me investimin që po bëjnë aleatët tanë, presim të mos bjerë në nivelin e mjerueshëm të debatit politik ku e kanë futur aktualisht protagonistët e teatrit të përditshëm”, tha Basha.

Lajmet PD i kërkon Kuvendit t’i ndajë Kosovës 50 milionë euro ndihmë ushtarake >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>