Paga minimale procedohet brenda vitit, opozita kërkon veteranët në ligj

Ishte qershori i vitit të kaluar ku u votua në parim projektligji i cili hap rrugë për rritjen e pagës minimale.

Por kanë kaluar më shumë se shtatë muaj që rritja e pagës minimale nga Qeveria e Kosovës po qëndron në sirtarët e Kuvendit dhe nuk po shqyrtohet nga komisionet.

E ky projektligj nuk e parasheh lidhjen e pagës minimale me pensionin e veteranëve, siç ishte kërkuar nga këta të fundit.

Një gjë e tillë po vazhdon të kërkohet nga opozita.

Kërkesë të ngjashme ka edhe opozitari tjetër nga AAK, Pal Lekaj.

Ndërkaq nga deputetët e pushteti vonesën e arsyetojnë siç thonë me synimin pë konsensus më të gjerë teksa zorohen se brenda këtij viti do ta procedojnë në lexim të dytë projektligjin për pagën minimale.

Projektligji i miratuar parasheh rritjen e pagës minimale në 264 euro bruto, apo 250 euro neto, nga 130-170 sa është aktualisht.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!