Pacientët e një spitali psikiatrik në Angli tregojnë historitë e abuzimit

Në tetor, Sky News zbuloi akuza serioze për kujdesin në një spital psikiatrik. Më shumë se njëzet ish-pacientë akuzuan spitalin psikiatrik The Huntercombe Group, tani pjesë e Active Care Group.

Paralajmërim për përmbajtjen: ky artikull përmban referenca për vetëdëmtimin

Ish-pacientët kanë bërë pretendime të mëtejshme për shqetësime të tilla si përdorimi i tepërt i kufizimit dhe mbikëqyrje ç’rregullt, duke i lënë pacientët në rrezik të shtuar të vetëdëmtimit.

Në përgjigje të hetimit së bashku me Independent, Departamenti i Shëndetësisë i ka përshkruar pretendimet e mëtejshme për keqtrajtim si “thellësisht shqetësuese”.

Gjashtëmbëdhjetë vjeçari Tyson Vickers është një nga shumë pacientë të rinj që ka folur për hetimin e Sky News.

Ai kaloi dy muaj në njësinë e Maidenhead nga fillimi i marsit të këtij viti dhe thotë se gjatë kohës së tij atje është ndjerë “si një kauzë e humbur në sistemin e shëndetit mendor”.

Tyson tha se ai shkoi në njësi sepse nuk mund ta mbante veten të sigurt. Por ai nuke  ka marrë ndërhyrjen specialistike që priste.

Nëna e tij Rachel tha “Unë mund të shihja se ai po përkeqësohej shumë. Ne po shihnim shumë më tepër vetëlëndim, sjellje të çrregullt që po e çonin në nevojën për ta ndaluar,  gjë që ne nuk kishim pasur nevojë ta bënim në shtëpi. Por më pas e kuptuam se nuk po kujdeseshin për të. Ai kishte prerje në krahë. Ai ishte i lidhur në të dy krahët. Ai kishte një sy të nxirë të ënjtur. Ai dukej sikur kishte qenë në një aksident me makinë. ”

Hetimi zbuloi akuza të bëra më shumë se një dekadë.

Kishte tema të përsëritura si kufizimi i tepruar dhe mungesa e personelit dhe vëzhgimit për të mbajtur pacientët të sigurt.

30 pacientët e rinj që u paraqitën ishin pacientë të shtruar në njësi nga viti 2003, shumica nga viti 2018.

Një paciente që dëshiron të mbetet anonim dhe që ishte në njësinë Maidenhead midis 2018 dhe 2019, tha se tani nuk është në gjendje të jetojë e pavarur, gjë që ajo beson se është për shkak të traumës nga përvojat e saj.

Kështu e përshkruan ajo jetën e saj tani pas kohës së saj në psikiatri “Kam pothuajse kriza ditore, vështirësi në ecje, tike dhe më shumë. Mamaja ime është kujdestarja ime me kohë të plotë pasi nuk mund të jem vetëm për shkak të kësaj. Nuk mund të jetoj e pavarur.”

Një paciente tjetër, e cila gjithashtu dëshiron të mbetet anonim, ajo ishte paciente në njësinë Maidenhead në vitin 2020, ndau fotografi të lëndimeve në këmbët dhe kyçet e saj, të cilat ajo thotë se ishin marrë gjatë kufizimeve.

Ajo tha “Ndonjëherë kur ata po përpiqeshin të më fusnin në dhomë, më shtynin me të vërtetë fort dhe unë përplasesha në mur, kështu që më mavijoseshin. Çdo ditë po merrja mavijosje në të gjithë trupin tim.”

Një paciente tjetër ndau fotografi që thotë se janë me gjak në muret e dhomës së saj. Ajo na tha se kishte mbetur vetëm për orë të tëra për t’u vetëdëmtuar.

Ajo tha “Nuk më thonin të ecja në klinikë për ushqim, thjesht më merrnin duke më tërhiqur zvarrë atje”.

Mae përshkruan se ndihet si një “kafshë” në njësi dhe pretendon se ajo “u tërhoq zvarrë, u mbyll në dhomë, e mavijosur dhe u abuzua verbalisht.’’

Ajo tha “Unë nuk kisha asnjë pavarësi apo fjalë në kujdesin tim apo trupin tim.”

Ami ishte në njësinë Maidenhead midis prillit 2020 dhe dhjetorit 2021.

Tani në moshën 18-vjeçare ajo thotë se nuk u lejua të dilte nga dhoma e saj për gjashtë javë pas një episodi të vetëlëndimit.

Ajo tha se kur i hoqën të brendshmet në mënyrë që të vihej në veshje kundër ligaturës, në dhomë ishte një anëtar mashkull i stafit.

Ajo tha “Isha në siklet dhe u ndjeva e sulmuar. Me të vërtetë kaloi të gjithë kufijtë e mi.”

Veç hetimit është mësuar se hapat e parë janë ndërmarrë nga avokati Mark McGhee drejt veprimeve ligjore kundër Grupit Huntercombe. Ai aktualisht përfaqëson nëntë ish pacientë.

Rastet e tij përfshijnë edhe familjen e një ish-pacienti, i cili pretendon se është përdhunuar nga një anëtar i stafit në njësinë Maidenhead.

Policia ka konfirmuar se janë duke hetuar akuzat.

McGhee tha: “Ky është një dështim sistemik dhe është një neglizhencë e rëndë sistemike. Ky spital ishte përgjegjës për disa nga individët më të cenueshëm brenda shoqërisë sonë. Të gjithë këta individë janë prekur thellësisht përsa i përket abuzimit që kanë pësuar. Dhe do të ndikojë në pjesën tjetër të jetës së tyre”.

NHS England tha se është thellësisht i shqetësuar nga këto “akuza tronditëse”.

“NHS e ka bërë të qartë në mënyrë të përsëritur në takimet e fundit me drejtuesit e Active Care Group se të gjitha shërbimet duhet të ofrojnë kujdes të sigurt, me cilësi të lartë dhe të përmbushin angazhimet në kontratat e tyre.”

Një zëdhënës i Departamentit të Shëndetësisë dhe Kujdesit Social tha: “Akuzat e mëtejshme për keqtrajtim që janë ngritur janë thellësisht shqetësuese. Prioriteti ynë i parë është të sigurojmë që çdokush që merr trajtim në një institucion të shëndetit mendor të marrë kujdes të sigurt, me cilësi të lartë dhe të kujdeset për të. me dinjitet dhe respekt. /abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!