Osmani: UÇK-ja dëshmoi shpirtin dhe guximin e paepur për liri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës në 25 vjetorin e Betejës së Koshares, tha se njëzet e pesë vjet më parë, ne qëndruam në një udhëkryq ekzistencial të krijuar nga padrejtësia, shtypja, tirania, por mbi të gjitha nga tendenca e regjimit gjenocidal i Serbisë për shfarosje të popullit tonë.

“Megjithatë, ditëm të mobilizohemi të gjithë në një front të përbashkët, gra e burra, duke mbrojtur dinjitetin dhe të drejtën tonë për liri dhe shtet. Sot, jemi këtu për të nderuar guximin dhe përkushtimin e vajzave e djemve të UÇK-së, të cilët dëshmuan shpirtin dhe guximin e paepur për lirinë tonë, për Republikën tonë”, tha Osmani.

Sipas saj, sikurse edhe në shumë kapituj të historisë sonë të luftës, guximi, sakrifica dhe vendosmëria përmblidhen edhe në Betejën e Koshares.

“Kësaj rezistence të armatosur i parapriu rezistenca paqësore nën udhëheqjen e presidentit historik, arkitektit të pavarësisë së Kosovës, dr.Ibrahim Rugova. Kjo rezistencë paqësore për gati një dekadë, ka sfiduar padrejtësinë e regjimit kriminal serb, ka bashkuar të gjithë shqiptarët rreth kauzës për liri, pavarësi e demokraci dhe është shndërruar në frymëzim për botën duke shënuar kthesë si rezistenca paqësore me efektin më të madh në historinë moderne sepse si rezultat pati jo vetëm bashkimin e shqiptarëve në një qëllim, por edhe ndërtimin e aleancave të fuqishme të cilat na dolën në ndihmë duke parandaluar pikërisht shfarosjen që synonte regjimi serb”, tha Osmani.

E para e vendit theksoi se filozofia e mbrojtjes së pragut të shtëpisë gradualisht u transformua në një nevojë të domosdoshme për mbrojtje të përgjithshme të shtëpisë sonë- Kosovës.

“Ndaj nga pragu i shtëpisë së tij, kryeheroi ynë, Adem Jashari bashkërisht me familjen i priu luftës në mbrojtje të dinjitetit dhe të drejtës sonë për liri”, tha ajo,.

Duke shtuar se ata ranë në altarin e lirisë dhe tashmë janë flakadan i përhershëm i lirisë dhe shtetit tonë.

“Pjesëmarrja në luftën tonë për liri nuk pati kufij gjeografik për shqiptarët kudo që ndodheshin ata. Prandaj, natyrshëm, varganit të luftëtarëve të lirisë  iu bashkua edhe mërgata jonë dhe shumë luftëtarë nga Shqipëria e viset e tjera shqiptare. Shumë veprimtarë të hershëm të rezistencës kombëtare, shumë eprorë e profesionist ushtarakë pas përgatitjeve iu bashkuan radhëve të ushtrisë sonë çlirimtare”, theksoi ajo.

Sipas saj, pas betejës së suksesshme të Loxhës, e cila u zhvillua më 1998, disa njësite të UÇK-së, të fuzionuara në Brigadën 138, u riorganizuan dhe u përgatitën për operacionin më të madh ushtarak të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të njohur më pas si Beteja e Koshares, e cila shënoi njërën ndër betejat më të suksesshme të luftës së UÇK-së kundër forcave  të regjimit gjenocidal të Serbisë.

“Në këtë betejë, të filluar më 9 prill 1999, Grupi Operativ 3, nën udhëheqjen e oficerëve të rryer ushtarakë profesionist, si: Rrustem Berisha, Agim Ramadani, Sali Çekaj, Anton Quni dhe shumë të tjerë, arritën që ta realizojnë thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar. Pas dy ditë luftimesh të ashpra, në fushë të nderit ra strategu i papërsëritshëm ushtarak, frymëzuesi i gjithë luftëtarëve, piktori, poeti, e artisti shumëdimensional, Agim Ramadani –Komandant Katana, me emrin e të cilit më pas u pagëzua Brigada 138. Megjithëse humbje e madhe për luftën, rënia e Komandantit Agim Ramadani, shtoi forcën, motivin dhe vendosmërinë që idealin dhe amanetin e tij, bashkëluftëtarët ta qojnë deri në fund”, theksoi Osmani.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës në 25 vjetorin e Betejës së Koshares, tha se në vazhdën e përpjekjeve stoike për liri, në altarin e lirisë ra edhe veprimtari e patrioti i madh, njëri nga udhëheqësit e njësiteve të para të armatosura dhe të stërvitura bashkë me Adem Jasharin e Zahir Pajazitin, si dhe njëri nga udhëheqësit kryesor të Betejës dhe Brigadës, Sali Çekaj – Veterani.

“Ai ia kushtoi një jetë të tërë atdheut, duke u ndodhur në ballë të të gjitha proceseve për liri e pavarësi. Pos këtyre dy figurave emblematike, në Betejën e Kosharesë ranë për liri edhe 111 dëshmorë. Beteja që nisi me 9 prill, u zhvillua pandërprerë deri në fitoren përfundimtare në mesin e qershorit 1999”, tha ajo.

Sipas të parës së vendit, luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Betejën e Koshares, sikurse edhe në të gjitha betejat, kudo nëpër Kosovë, dëshmuan shpirtin vetëmohues dhe përkushtimin për t`i dhënë gjithçka atdheut, pra edhe vlerën më sublime- jetën.

“Përkrah aleatëve tanë, Aleancës Veriatlantike – NATO-së, me në krye Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmbushën misionin për ta bërë Kosovën të lirë”, tha Osmani.

Lajmet Osmani: UÇK-ja dëshmoi shpirtin dhe guximin e paepur për liri >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>