Osmani takohet me emisarin britanik, flasin për procesin e anëtarësimit në KiE dhe për sigurinë në Veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim të dërguarin e posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lordin Stuart Peach, me të cilin temë kryesore kishin aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshill të Europës.

Siç njofton Presidenca, në takim u diskutua edhe për zhvillimet e fundit në vend dhe rajon, si dhe mbi sfidat e sigurisë në rajon dhe përtej.

Në temën e Këshillit të Europës, Osmani theksoi se anëtarësimi i Kosovës “do të ishte triumf për demokracinë dhe për të drejtat e njeriut jo vetëm në Kosovë, por në mbarë Europën”.

Ajo ritheksoi se përmes mekanizmave të ndryshëm që i ofron Këshilli do të mundësohej mbrojtja dhe garantimi i të drejtave të të gjithë qytetarëve të Kosovës, pa dallim.

Osmani shprehu mirënjohjen dhe ritheksoi rëndësinë e mbështetjes së vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar në këtë drejtim, sikurse në çdo proces tjetër të anëtarësimit në organizata ndërkombëtare.

“Në takim u diskutua edhe për situatën e sigurisë, me theks të veçantë në veriun e vendit”, thuhet në njoftim.

Lajmet Osmani takohet me emisarin britanik, flasin për procesin e anëtarësimit në KiE dhe për sigurinë në Veri >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>