Osmani shpallë të mërkurën ditë zie për shkakë të tërmetit në Turqi

Tërmeti në Turqi, Osmani shpallë të mërkurën ditë zie.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shpallur ditën e mërkurë ditë zie pas tërmeteve tragjike që goditën Turqinë.

“Përballë tragjedive të tilla duhet të qëndrojmë pranë atyre që kanë nevojë për mbështetje. Dhimbja e popullit turk dhe atij të Sirisë është edhe e jona.

Prandaj, bazuar në kompetencat kushtetuese e ligjore, në shenjë respekti shtetëror e qytetar, ditën e mërkurë, 8 shkurt 2023 e kam shpallur Ditë Zie Shtetërore në Republikën e Kosovës, pas tërmeteve të datës 6 shkurt 2023 me epiqendër në Turqi, i cili la mijëra të vdekur e të lënduar”, ka shkruar Osmani

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!