Opinioni për aplikimin e Kosovës në KiE shpaloset më 27 mars në Paris, Tahiri: Duhen votat e 27 deputetëve

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka njoftuar se është duke udhëtuar për në Paris.

Ai tha se atje po shkon si anëtar në Komitetin për barazi dhe jo-diskriminim në kuadër të Këshillit të Evropës, ku do të diskutojnë çështje tematike të Komitetit.

Tahiri ka shtuar se do të ketë edhe takime rreth anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës.

“Jam rrugës për Paris, ku si anëtar në Komitetin për barazi dhe jo-diskriminim në kuadër të Këshillit të Evropës do të diskutojmë çështje tematike të Komitetit por edhe do të kam takime rreth anëtarësimit të Kosovës në Këshill.”

Ai ka thënë se këtë javë janë dy momente të rëndësishme.

Tahiri shtoi se më 27 mars mbahet takimi i Komisionit për Politikë dhe Demokraci dhe për t’u votuar raporti duhen votat e 27 deputetëve.

“Dy momente janë me rëndësi në këto javë. Takimi që do të mbahet më 27 mars 2024 i Komisionit për Politikë dhe Demokraci. Ky takim është i jashtëzakonshëm me pikën e vetme, aplikimin e Kosovës. Raporti duhet të votohet me 1/2, pra 27 deputetë duhet të votojnë në Komitet dhe të dërgohet në seancën plenare në PACE për votim. Në Asamblenë Parlamentare kërkohen 2/3 e votave”.

Të premten, Asambleja e Përgjithshme e Këshillit të Europës ka konfirmuar që më 27 mars do të prezantohet raporti për Kosovën që përmban një draft-opinion.

“Në të vërtetë një mbledhje e Çështjeve Politike të Asamblesë do të zhvillohet më 27 mars në Paris, në të cilën zonja Bakoyannis synon të paraqesë raportin e saj që përmban një draft-opinion”, tha Divizioni për Komunikim i PACE.

Lajmet Opinioni për aplikimin e Kosovës në KiE shpaloset më 27 mars në Paris, Tahiri: Duhen votat e 27 deputetëve >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>