Objekti i djegur në Ferizaj, ishte Gjimnazi i parë shqiptar në këtë komunë

Deputeti nga radhët Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Enver Haliti ka reaguar pasi është djegur objekti i Gjimnazit të parë shqiptar Ismail Qemali në Ferizaj që sipas tij kjo nuk është hera e parë që ky objekt digjet.

Më tej, deputeti nga LVV-ja e ka cilësuar si “Krimi të organizuar dëshiron që ta shlyejë historinë e Ferizajt”.

“Sot për herë të katërt ose të pestë i vihet flaka objektit të mbrojtur të trashëgimisë kulturore, ish Gjimnazit të parë shqiptar Ismail Qemali në Ferizaj”.

Haliti, dyshon se prapa kësaj zjarri qëndron një dikush që e ka urdhëruar ketë dhe i ka ftuar organet e rendit që ta zbulojnë ketë rast.

“Ftoj organet e rendit që ta hetojnë dhe të zbulohet urdhërdhënësi i këtij krimi”, ka përfunduar ai.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!