Nuk ju mbeten para deri në fund të muajit? “Sekreti” që do t’ju shpëtojë

Nuk ka pse të jetë fundi i muajit për t’u ndjerë sikur nuk keni fat në diell. Nëse ju kanë mbetur sërish pa para që nga mesi i muajit dhe keni parë që paga juaj të zhduket pa e kuptuar fare, me siguri jeni duke luftuar me menaxhimin e saj në përgjithësi.

Nëse keni provuar shumë mënyra, por askush nuk po ju kap, ne kemi një truk për ju që do t’ju shpëtojë fjalë për fjalë në muajt e ardhshëm.

Rregulli, mbi të cilin mund të mbështeteni patjetër, sipas ekonomistëve, njihet si ” 50-30-20 ” dhe me të vërtetë premton t’ju ndihmojë të menaxhoni pagën tuaj ndryshe, duke kursyer (më shumë) para.

50% e të ardhurave tuaja duhet të ndahen për shpenzimet bazë, si strehimi, ushqimi, pagesa e faturave. 30% në nevojat që lidhen me stilin tuaj të jetesës, si veshje, argëtim, ndërsa 20% (dhe është më elementari), duhet të lihet mënjanë. Në thelb, rregulli vjen për të përmbysur teoritë tuaja të deritanishme në lidhje me menaxhimin e parave tuaja.

Kjo do të thotë se duhet të ndaloni shpenzime të ndryshme të vogla që megjithatë konsiderohen të panevojshme. Edhe 1 apo 2 euro është një hap i rëndësishëm. Nëse bëni llogaritë në fund të vitit, do ta kuptoni.

E gjithë logjika bazohet në kursime të zgjuara pa e privuar veten nga ajo që ju pëlqen, pasi ajo që bën është në thelb të ndryshojë mënyrën se si i shihni gjërat dhe të ndryshoni prioritetet. Rregulli 50-30-20 është aq i thjeshtë sa tingëllon. E mira e këtij rregulli të veçantë është se nuk është shumë i rreptë.

Kjo do të thotë që tarifat mund të ndryshojnë në varësi të vështirësisë së çdo muaji. Gjëja kryesore është të keni një plan me shpenzimet e muajit, pasi vetëm kështu do të mund të kurseni një shumë për një blerje të ardhshme ose për shpenzime që nuk i kishit llogaritur në rast urgjence./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!