Nuk ankohen deputetët e Listës Serbe në Kushtetuese për emërimin e Rashiqit

Lista Serbe nuk është ankuar në Kushtetuese për emërimin e Rashiqit.

Përfaqësuesit e Listës Srpska nuk e kanë dërguar ankesën e paralajmëruar në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës kundër emërimit të Nenad Rashiqit në pozitën e ministrit për Komunitete dhe Kthim, ka njoftuar Zyra për Komunikim dhe Informim e këtij institucioni.

Radio Kim ka kontaktuar Gjykatën Kushtetuese të Kosovës për të pyetur nëse Lista Srpska ka paraqitur ankesë kundër emërimit të Nenad Rashiqit në postin e Ministrit për Komunitete dhe Kthim.

“Deri në këtë moment nuk kemi marrë asnjë ankesë nga përfaqësuesit e Listës Serbe”, ka thënë për Radio Kim të premten Veton Dula, drejtor i Zyrës për Komunikim dhe Informim të Gjykatës Kushtetuese.

Nënkryetari i Listës Srpska Igor Simiq nuk ka dhënë përgjigje në pyetjen e radios.

Emërimi i Rashiqit në Qeverinë e Kosovës u bë më pak se një muaj pasi përfaqësuesit e serbëve në veri filluan bojkotimin e institucioneve të pakënaqur me vendimin e qeverisë Kurti për target e automjeteve.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!