Një tjetër vend do dërgojë avionë për Ukrainën, Kremlini: Do t’i shkatërrojmë të gjithë

Rusia kërcënon se do të shkatërrojë çdo avion luftarak që Ukraina do të marrë nga vendet që po e mbështesin, pasi Sllovakia u bë vendi i dytë pas Polonisë që premtoi se do të dërgojë MiG-29 në ndihmë të Kievit.

Sllovakia ka ulur në tokë flotën e MiG-ëve të saj vitin e kaluar dhe nuk i përdor më dhe tashmë këta avionë shumë shpejt do t’i bashkohen mbrojtjes ukrainase.

LEXO EDHE KETE

Aksident në rrugën Gjakovë-Prizren, ka të lënduar

 

Kievi zyrtar nga ana e tij ka kërkuar avionë modernë, por nevoja për trajnimin e pilotëve ka bërë që të stepen dhe të pranojë avionët MiG-29. Këto mjete ajrore datojnë që prej epokës së Bashkimit Sovjetik dhe pilotët ukrainas i njohin ato mjaft mirë.

Zëdhënësi i Kremlinit reagoi ashpër ndaj planeve për të dërguar avionë në ndihmë të Ukrainës dhe shtoi se ata do të rrëzohen të gjithë, duke theksuar se nuk do të ndikojnë farë në frontin e luftës./Rahoveci.info.info/

Lajmet Një tjetër vend do dërgojë avionë për Ukrainën, Kremlini: Do t’i shkatërrojmë të gjithë >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!