Nga tetori, Stoltenbergu s’do të jetë më shef i NATO-s

Stoltenbergu nga tetori s’do të jetë më shef i NATO-s.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do ta përfundojë mandatin e tij siç ishte planifikuar në tetor, tha një zëdhënëse e aleancës, pasi një gazetë raportoi se një zgjatje e mëtejshme mandati ishte në proces.

“Mandati i Sekretarit të Përgjithshëm Jens Stoltenberg është zgjatur tre herë dhe ai ka shërbyer për një total prej pothuajse nëntë vjetësh”, tha zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu.

Mandati i shefit të NATO-s përfundon në tetor të këtij viti dhe ai nuk ka ndërmend të kërkojë një zgjatje tjetër të mandatit të tij.

Më herët, Welt am Sonntag raportoi se mandati i Stoltenberg do të zgjatej sërish pasi aleanca kërkonte të ruante stabilitetin gjatë luftës në Ukrainë.

Stoltenberg, një ekonomist i trajnuar dhe një ish-udhëheqës i Partisë Laburiste të Norvegjisë, iu zgjat mandati i tij në NATO vitin e kaluar.

Ai ishte kryeministër i Norvegjisë nga 2000-01 dhe 2005-13 përpara se të bëhej shefi i NATO-s vitin e ardhshëm. Ai ka qenë gjithashtu ministër i financave dhe ministër i energjisë.

Welt raportoi se anëtarët e aleancës donin t’i jepnin Stoltenbergut mundësinë për të kryesuar samitin e 75-vjetorit të organizatës në Uashington në prill 2024. Ai gjithashtu do të ishte në një pozicion për t’u bërë president i Bankës Botërore kur David Malpass të largohej pothuajse në të njëjtën kohë.

Nuk është marrë asnjë vendim se kush do të pasojë Stoltenbergun, por kryeministri spanjoll Pedro Sanchez dhe sekretari britanik i mbrojtjes Ben Wallace janë ndër kandidatët kryesorë për postin, tha Welt.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!