Nga bregu në breg, inxhinieri bën 2826 km me biçikletë në Afrikë

Një burrë ka bërë biçikletë 2,826 kilometra “nga bregu në breg” në Afrikë, duke shmangur ndër të tjera elefantët dhe gjarpërinjtë e egër përgjatë rrugës së gjerë.

Matthew Myerscough, nga Cardiff, vendosi të udhëtonte me biçikletën e tij, nga një bregdet i Afrikës në Beira, Mozambik, në anën tjetër të kontinentit, në Swakopmund, Namibia.

Inxhinierit të ndërtimit 37-vjeçar iu deshën 28 ​​ditë për të përfunduar sipërmarrjen e tij, duke përshkuar 80 deri në 200 kilometra çdo ditë. “Ishte padyshim shumë e vështirë fizikisht,” tha Myerscough.

Brenda një dite ai kaloi një pjesë të madhe të shkretëtirës së Kalahari, pa gjetur vend për të blerë pak ujë. Ishte një pjesë veçanërisht e vështirë e udhëtimit, gjatë të cilit ai mblodhi para për bamirësi.

Sfidat ishin të shumta në udhëtimin e tij nga Oqeani Indian, përmes Mozambikut, në malësitë e Zimbabvesë, Botsvanës dhe Namibisë.

“Çdo natë ju jeni duke kërkuar për një vend të sigurt për të qëndruar, duke u përpjekur të rimbushni furnizimet,” kujtoi ai, duke folur për BBC. Fjeti në shtëpiza dhe bujtina dhe fjeti në një tendë të vogël të lehtë që mbante me vete.

Një çift i impresionuar nga përpjekja e tij i ofruan birrë dhe e lejuan të bënte një banjë të nxehtë në shtëpinë e tyre. Diku tjetër gjatë rrugës, ai fjeti në një klasë bosh shkolle pasi takoi një mësues dhe fjeti jashtë shtëpisë së një polici.

“Kam kaluar me biçikletë shumë gjurmë elefantësh… kështu që e dija se kishte elefantë në zonë. Një natë, ai dëgjoi kafshët që enden rreth çadrës së tij. “Ata nuk dolën kurrë në skenë, por kur je shtrirë në një skenë të vogël dhe i dëgjon të gjithë rreth teje… ishte pika kryesore e udhëtimit”, komentoi ai.

Një problem ishte edhe dieta. “Kur jemi duke ecur me biçikletë në distanca të gjata, është e vështirë të hamë vaktet e duhura,” vuri në dukje ai. Disa ditë ai hante vetëm biskota dhe ushqime të lehta për mungesë opsionesh të tjera./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!