Nëse u përgjigjeni saktë këtyre 10 pyetjeve, ju keni EQ të pamposhtur

Inteligjenca Emocionale, aftësia për të njohur dhe menaxhuar emocionet tona, si dhe emocionet e të tjerëve, na lejon të shohim botën nga një këndvështrim tjetër. Indeksi ynë i inteligjencës emocionale, ose EQ, konsiderohet një faktor shumë i rëndësishëm suksesi.

Inteligjenca emocionale është një superfuqi, komenton Justin Bariso, autor i EQ Applied. Diçka që do të na ndihmojë të kalojmë kohët më të këqija por edhe të shijojmë kohët më të mira. Sa inteligjencë emocionale keni? Gjithçka që duhet të bëni për ta zbuluar është t’i përgjigjeni saktë 10 pyetjeve në një kuiz të shpejtë por efektiv që mund ta bëni këtu.

Sigurisht, nëse nuk u përgjigjeni saktë të 10-ve, mos u dekurajoni. Ekspertët thonë se nëse keni 3 zakonet e mëposhtme, ju keni një EQ po aq të lartë. Cilët janë ata?

Gjuhë “e zgjuar”

Jo, nuk po i referohemi shprehjeve pompoze. Njerëzit me një EQ të lartë mendojnë para se të flasin dhe zgjedhin fjalët që përdorin me kujdes, duke mbajtur gjithmonë parasysh atë që duan të arrijnë. Ata kurrë nuk do të thonë “Unë e kuptoj se si ndihesh”, për shembull, sepse është e pamundur të kuptosh me të vërtetë se si ndihet dikush tjetër. Mund të përpiqemi, por nuk ia dalim.

Durim

Shumica prej nesh janë të padurueshëm dhe të pasigurt, disa më shumë e disa më pak. Ne i analizojmë situatat dhe nxjerrim përfundime që, shumë herë, nuk janë të vërteta. Njerëzit me inteligjencë të lartë emocionale, megjithatë, dinë të presin. Na lanë t’u shpjegojmë anën tonë, nuk nxitojnë të arrijnë opinione dhe dalin fitimtarë.

Heshtje

Njerëzit me EQ të lartë nuk përpiqen të plotësojnë boshllëqet kur dhoma është e heshtur. Ata marrin kohën e tyre, mendojnë dhe flasin kur kanë diçka për të thënë. Kështu, ata tregojnë se janë të sigurt, edhe nëse nuk janë, ndërsa “lexojnë” dhomën./abcnews.al

 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!