Në Veri përsëri fshihen emërtimet e tabelave në alfabet latin

Mbrëmë vonë janë dëmtuar sërish në disa shenja të komunikacionit në veri të Kosovës, përkatësisht në komunën e Zveçanit dhe Leposaviqit. Persona të panjohur i zëvendësuan emrat e vendeve në gjuhën shqipe me emrat në alfabetin cirilik.

Me ndihmën e Policisë së Kosovës dhe në organizimin e Ministrisë së Infrastrukturës së Kosovës, në mesin e muajit mars u hoqën tabelat njëgjuhëshe në cirilike dhe latine dhe u vendosën tabela të reja dygjuhëshe – fillimisht në gjuhën shqipe, pastaj në gjuhën serbe.

Mirëpo, në më pak se 24 orë emrat e vendeve në shqip u lyen në shumë dërrasa dhe pak ditë më vonë filloi pastrimi i tabelave të reja të vendosura.

Por disa nga këto tabela morën një pamje të re mbrëmë vonë, kur emrat e vendeve në gjuhën shqipe u mbuluan me emra në serbisht dhe cirilik.

Kujtojmë se heqja e tabelave të vjetra në cirilik dhe vendosja e të rejave, fillimisht në gjuhën shqipe, e më pas në serbisht, shkaktoi një ortek reagimesh në palën serbe dhe kosovare.

Lajmet Në Veri përsëri fshihen emërtimet e tabelave në alfabet latin >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioDrini
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>