Në fund të fundit, ata që bëjnë ‘selfie’ nuk janë domosdoshmërisht narcistë, thotë shkenca

Sigurisht që mediat sociale në një mënyrë apo tjetër përforcojnë sjelljet narcisiste dhe nxjerrin në pah një anë të kotë të personalitetit tonë. Por sipas një sondazhi të ri të publikuar nga Telegrafi, rezulton se ata që bëjnë selfie nuk janë domosdoshmërisht kot apo narcistë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Telegraph (@telegraph)

Edhe pse shumica e përdoruesve i konsiderojnë selfiet si të kënaqen me veten, shkenca nuk pajtohet, duke deklaruar se në shumë raste, selfie-t përfundimisht bëhen për të kujtuar një moment të rëndësishëm në jetën e tyre. Shumica e selfie-ve bëhen në një ngjarje të rëndësishme, ose në një moment që ka kuptim të veçantë për individët.

Në fakt, përdoruesit që u pyetën se pse bëjnë selfie në situata të ndryshme, zbuluan se e bëjnë kryesisht për kujtesë, por edhe për t’i dhënë më shumë kuptim këtyre momenteve të rëndësishme.

Përtej konotacionit negativ që kanë marrë selfiet, pasi janë lidhur drejtpërdrejt me kotësinë, Dr. Zachary Niese, zbulon se imazhe të tilla ju ndihmojnë të lidheni me përvojat tuaja të kaluara dhe të kaluara të jetës./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!