Në Babimoc të Obiliqit haset simboli rus “Z”

Simboli rus “Z” haset në Babimoc të Obiliqit.

Mesazhet me shkronjën “Z” janë përhapur gjerësisht në mediat sociale që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Para pushtimit të Ukrainës nga Rusia, shkronja “Z” u pa e pikturuar në tanke, si dhe në automjete të tjera ushtarake që grumbulloheshin pranë kufirit.

Një simbol i tillë është hasur në fshatin Babimoc të Obiliqit, fshat i banuar me shumicë serbe.

Disa spekulojnë se “Z” mund të jetë “zapad”, që do të thotë “perëndim” në rusisht. Disa kanë sugjeruar tinëz se simboli qëndron për fjalë të tjera si ”zhopa “, që do të thotë gomar në një referencë ndaj rezistencës së ashpër të Ukrainës. Shkronja nuk shfaqet në alfabetin cirilik të përdorur nga Rusia dhe Ukraina.

Llogaria në Instagram e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse ka shfaqur simbolet “Z” dhe “V” me mesazhe “për fitore” dhe” Ne përfundojmë luftërat. “Një mesazh tjetër thotë” ne jemi përgjegjës për botën/paqen”.

Shiritat zi-portokalli që përbëjnë “Z” janë shiritat e Shën Gjergjit , të cilat janë simbole të kujtimit të rusëve që vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore, të ngjashme me përdorimin e lulëkuqes në Mbretërinë e Bashkuar për të rënët gjatë Luftës së Parë Botërore .

Rusia e ka cilësuar vazhdimisht pushtimin e saj në Ukrainë si mbrojtjen e popullit të saj nga neo-nazistët, megjithëse presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy është hebre.

Pavarësisht nga kuptimi i tij origjinal ushtarak, “Z” është bërë një simbol për mbështetjen e luftës së vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë, brenda dhe jashtë vendit./RTV Dukagjini

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!