Ndiqni këto dy këshilla që të dukeni më të zgjuar në biseda

Ju keni një prezantim javën e ardhshme në punë dhe dëshironi të jepni më të mirën. Ju mendoni saktësisht për mënyrën se si do të flisni, qëndrimin që do të keni, pauzat që do të bëni dhe në përgjithësi të gjithë organizimin që do të adoptoni. Ndonjëherë, dëshira për t’u dukur më e zgjuar ose për të përmirësuar aftësitë tuaja të komunikimit është stresuese.

Së pari, këshilla më e mirë në këtë rast është të jeni vetvetja. Sigurisht, megjithatë, ka 2 këshilla që do t’ju ndihmojnë në këto raste, sipas Matt Abrachas, pedagog i komunikimit strategjik në Universitetin e Stanfordit dhe autor i librit “Mendoni më shpejt, flisni më zgjuar: Si të flisni me sukses”.

Këto janë:

  1. Shmangni fjalët e mëdha.
  2. Flisni më ngadalë

Dhe pse eshte kjo?

Në fillim, fjalët e gjata dhe komplekse mund t’ju bëjnë të ndiheni më të zgjuar, por të tjerët mund ta perceptojnë atë ndryshe. “Origjina e fjalës komunikim do të thotë të bësh diçka të përbashkët (me bashkëbiseduesit). Nëse po përpiqeni t’i bëni gjërat të zakonshme, me të vërtetë duhet t’i vendosni ato në një mënyrë që njerëzit t’i kuptojnë, “tha Abrahams, sipas CNBC. Ka shumë gjëra që njerëzit mund të bëjnë për t’u përpjekur të duken më të zgjuar , të tingëllojnë më mirë, por në fund gjithçka pengon.”

Është më mirë të jesh argëtues“, vëren eksperti. “Sigurisht që ka raste kur formaliteti ka rëndësi. Por në pjesën më të madhe, të qenit argëtues, duke përdorur gjuhë të arritshme, gjuhë që nuk është plot me zhargon ose veçanërisht plot me akronime, ju bën të dukeni më të zgjuar.”

Për sa i përket këshillës së dytë, të gjithë kemi një ritëm të natyrshëm të të folurit dhe është e vështirë ta ndryshojmë atë, sidomos kur kemi shumë informacione për të përcjellë. Megjithatë, të folurit shpejt mund ta bëjë një person të duket nervoz. “Të folurit më ngadalë ushqen perceptimin e mendimit, përqendrimit, shqetësimit të vërtetë,” sipas Abrahams. Por, nuk duhet ta teproni./abcnews.al

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>