Ndiheni në faj për diçka që keni bërë? Ja si ta kapërceni atë

Pasi të bëni një gabim, të ndiheni në faj është një gjë e mirë, kjo do të thotë që keni ndjeshmëri. Ndonjëherë faji është i vetëshkaktuar dhe i padobishëm, për shembull, të mos ndiheni mjaft produktiv më vonë.

Në raste të tjera, ndjenja e fajit është një motivues i fuqishëm për të ecur përpara. Pasi të keni kërkuar falje për gabimin tuaj, është koha të kaloni fajin dhe ta përdorni atë si një mjet. Ja se si t’i ktheni ndjenjat tuaja të fajit në plane produktive për ndryshim.

Përdoreni fajin në ndryshim për mirë

Ashtu si stresi shpesh mund të jetë një motivues i fortë për të bërë diçka, faji është një emocion i fuqishëm kur bëhet fjalë për zbatimin e ndryshimit. Ju mund të kërkoni faljen më të sinqertë të të gjitha kohërave, por nuk do të thotë asgjë nëse nuk ndryshoni mënyrën se si silleni më pas.

Në vend që të kërkoni falje të tepërt, qëndroni në një plan konkret. Për shembull, nëse burimi i fajit tuaj është fakti që anuloni gjithmonë planet që përfshijnë njerëz të tjerë, përpiquni t’i përmbaheni angazhimeve tuaja në të ardhmen. Kjo do të thotë, në radhë të parë, parandaloni bërjen e premtimeve që nuk mund t’i mbani ose caktoni shumë takime.

Shumë shpesh ndjenja e fajit është rezultat i një gabimi të vërtetë dhe është një shenjë se diçka duhet të ndryshojë në të ardhmen.

Faji mund të jetë gjithëpërfshirës, ​​por kur e kupton se nga vjen, mund ta përdorësh për t’u rritur dhe ndryshuar. Çelësi është të kuptoni emocionet tuaja negative dhe t’i kanalizoni ato në veprime që janë nën kontrollin tuaj. Dhe nëse prireni të ndiheni gjithmonë në faj për gjëra që janë jashtë kontrollit tuaj, atëherë mund të dëshironi të kërkoni ndihmën e një psikologu. /Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!