Musk thyen një rekord të ri, bëhet personi i parë që ka humbur 200 miliardë dollarë

Miliarderi Elon Musk, dikur njeriu më i pasur në botë, ka thyer një rekord të ri. Këtë herë, themeluesi i Teslas dhe pronari i Twitterit është bërë personi i parë në histori që ka humbur 200 miliardë dollarë nga pasuria e tij neto, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Humbja vjen pasi Musk, 51 vjeç, në vitin 2021 u bë personi i dytë që grumbulloi një pasuri më shumë se 200 miliardë dollarë, pas themeluesit të Amazon, Jeff Bezos.

LEXO EDHE KETE

Rusia nis Vitin e Ri me sulme me dronë e raketa në Ukrainë

Vlera neto që arriti kulmin në nëntor 2021 në 340 miliardë dollarë, ka parë pasurinë e tij të bjerë në 137 milionë dollarë pasi aksionet e Tesla kanë rënë me 65% vitin e kaluar.

Muskut iu hoq titulli i njeriut më të pasur në botë në fillim të muajit dhjetor me stafetën që iu dorëzua Bernard Arnault, kryetarit francez dhe CEO i LVMH./Rahoveci.info.info/

Lajmet Musk thyen një rekord të ri, bëhet personi i parë që ka humbur 200 miliardë dollarë >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!