Mësojeni se kush do të jetë ambasadorja e parë e Kosovës në Samoa

Kjo do të jetë ambasadorja e parë e Kosovës në Samoa.

Kosova për herë të parë do të ketë përfaqësim diplomatik në Samoa. Jetmira Bërdynaj-Shala, do të jetë ambasadore në këtë shtet.

Ajo të enjten i dorëzoj letrat kredenciale, në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë, tek anëtari i Këshillit të Deputetëve, Afioga Le Mamea Ropati Mualia.

Në fjalën e saj, Bërdynaj-Shala tha se Kosova është plotësisht e përkushtuar për intensifikimin e marrëdhënieve me vendet e tjera, përfshirë Samoan.

“Që nga fitimi i Pavarësisë në vitin 2008, Kosova mund të ndajë me krenari me botën suksesin e saj në shtetbërje dhe ka arritur të ndërtojë institucione të qëndrueshme, roje të demokracisë dhe mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe lirive për të gjithë qytetarët e saj”, tha ajo.

Kosova dhe Samoa kanë vendosur marrëdhënie diplomatike në vitin 2017. Samoa është shtet i cili gjendet në pjesën e Oqeanisë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!