Me viza sllovenea mund të punohet në Gjermani, ky është shpjegimi i autoriteteve

A mund të punohet me viza sllovene në Gjermani, ky është shpjegimi i autoriteteve.

Gazetari i Deutsche Welle, Bahri Cani, ka thënë se një nga pyetjet më të shpeshta që i kanë dërguar kanë të bëjnë me vizat sllovene.

Cani në llogarinë e tij në Facebook, ka treguar se a mund të punohet me viza sllovene në Gjermani.

Gazetari ka publikuar në shqip dhe gjermanisht shpjegimin që figuron në faqen e ambasadës gjermane në Lubjanë.

Postimi i plotë:

A mund të punohet me viza sllovene në Gjermani?

Kjo është një prej pyetjeve të shpeshta që më keni dërguar. Shpjegimi që kam gjetur në faqen e ambasadës gjermane në Lubjanë është ky:

“Shtetasit e vendeve të treta që kanë statusin ligjor të rezidentëve afatgjatë në Slloveni dhe kanë një leje qëndrimi sllovene që mban përcaktimin “rezident za daljši čas – ES”, mund të hyjnë në Gjermani pa vizë për qëllime të punësimit. Por brenda 90 ditësh pas hyrjes në Gjermani duhet të kërkojnë tek autoritetet gjerman për të huajt një leje qëndrimi sipas § 38a AufenthG. Ndrësa puna mund të fillohet vetëm pas marrjes së një titulli qëndrimi në Gjermani.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!