LVV-ja fut në rend të ditës votimin e një marrëveshje ndërkombëtare, PDK-ja e LDK-ja e kundërshtuan

Deputetja e LVV-së, Jeta Statovci, ka propozuar që të ndryshohet rendi i ditës. Ajo kërkoi që të hyjë në rend të ditës shqyrtimi i projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare për pjesëmarrjen e Kosovës në programin e BE’së “Evropa Digjitale për periudhën 2021- 20274” ndërmjet Kosovës dhe BE’së.

Ky propozim- ndryshim nuk është përkrahur nga PDK e LDK.

Arben Gashi, shef i Grupit Parlamentar të LDK-së, ka thënë se nuk ka kuptim që të votohet kjo marrëveshje për faktin se Kosova është nën sanksione nga BE.

“E para, propozimi është i palogjikshëm sepse kemi në rend ditë 50 pika, e dyta është i paarsyeshëm sepse deputetët nuk e kanë parë materialin dhe nuk kanë pasur qasje dhe kohë ta shqyrtojnë. E treta, është e panevojshme sepse do të jetë joefektive. Ju e dini që Kosova është nën sanksione nga BE. Kot e miratojmë me procedurë të përshpejtuar këtë marrëveshje”, tha Gashi, duke njoftuar që nuk do ta votojnë.

Ndërkaq, shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se është e kot të votohet marrëveshja sepse Kosova është nën sanksione.

“Është projekt shumë i rëndësishëm. Miratimi i kësaj marrëveshje është mëse e kot sepse Kosova ka sanksione dhe pikërisht është  e përjashtuar nga ky projekt. Nuk e di pse duhet me dalë në votim kjo marrëveshje kur Kosova s’mundet me qenë pjesë e projektit”, tha Tahiri.

Ai tha se  Qeveria “është mirë të koncentrohet që masat të largohen sa më parë”.

Shefja e GP të VV-së, Mimoza Kusari- Lila replikoi ndaj Gashit dhe Tahirit.

“Prandaj në argumentimin se janë 50 pika, një numër i konsiderueshëm i të cilave janë pika ose shqyrtimi në lexim të dytë ose shqyrtime në lexim të parë, që sipas të gjitha gjasave është shumë e vështirë t’i përfundojmë, tetë marrëveshjet ndërkombëtare janë në pjesën e parë të ditës”.

Ajo tha se kjo marrëveshje nuk është subjekt i masave të BE’së pasi miratimi dhe trajtimi i saj është bërë para vendosjes së masave.

Deputeti Abelard Tahiri e ka kundërshtuar Kusarin, duke thënë se në korrik të vitit të kaluar “Komisioni Evropian e ka revokuar ftesën pikërisht për këtë çështje”.

“Kosova nuk mund të jetë pjesë e këtij projekti. Ky votim për këtë marrëveshje është i kotë”, tha ai.

Tahirit iu kundëpërgjigj prapë Kusari.

“Me mospërfshirje, më pas me mosvotimin e kësaj marrëveshje dhe marrëveshjeve tjera ndërkombëtare, qytetarët e Kosovës po sanksionohen jo vëtëm nga BE për ato të ardhshmet, por edhe nga deputetët e Kuvendit për marrëveshjet që janë negociuar paraprakisht se të vendosej për këto masa.”

Ndaj Mimoza Kusarit replikoi edhe deputeti i LDK-së, Arben Gashi.

“Kjo gjuhë që po përdorë Kusari është paftyrësi. Të thuash në Kuvendin e Kosovës se deputetët po i mbështesin sanksionet ndaj Kosovës është poshtërsi”, tha Gashi.

Kështu, Kuvendi ka miratuar plotësim-ndryshimin e rendit të ditës. VV votoi për, ndërsa opozita kundër. 61 deputetë votuan pro, 23 kundër dhe asnjë abstenim.

Lajmet LVV-ja fut në rend të ditës votimin e një marrëveshje ndërkombëtare, PDK-ja e LDK-ja e kundërshtuan >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>