Lushaku: Qeverisë do t’i kushtojë 9 milionë euro më shumë blerja e librave me rimbursim

Jehona Lushaku – Sadriu nga LDK ka reaguar pas paralajmërimit të ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci, për rimbursimin e prindërve për blerjen e teksteve shkollore për fëmijet e tyre.

Në një postim në profilin e saj në Facebook, Lushaku-Sadriu, ka shkruar se blerja e librave sipas vendimit të ministrisë së Arsimit, i kushton 9 milionë me shtrenjtë shtetit.

Reagimi i plotë i saj:

A MA LIRË, A MA SHTRENJTË?

Në bazë të njoftimit që lansoi Ministrja Nagavci para pak minutash dhe bazuar në statistikat që MASHT ka të publikuara, mund të llogaritet kostoja e shpenzimeve për tekste shkollore:

1. Gjithsej nxënës në shkollën fillore: 132 483.

Kostoja e teksteve shkollore për nxënës 80 euro dhe gjithsej do të kushtojë: 10 598 640 Euro.

2. Gjithsej nxënës në shkollën e mesme të ultë janë: 95 501.

Kostoja e kompenzimi për materiale shkollore do të bëhet 30 Euro për nxënës dhe do të kushtojë: 2 865 030 Euro

Gjithsej nxënës: 227 984

Gjithsej kostoja e rimbursimit të teksteve shkollore: 13 463 670 Euro.

A po i kushtojkan tekstet shkollore buxhetit të Kosovës tani ma lirë, a ma shtrenjtë?

13 Milion është shumë më shtrenjtë se 4 Milion, sa kishte paraparë për tekste MASHT. Dmth 9 Milion më shumë.

Uroj të kem gabuar.

Lajmet Lushaku: Qeverisë do t’i kushtojë 9 milionë euro më shumë blerja e librave me rimbursim >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!