Lufta/ Pse Rusia është kaq e prirur për të marrë qytetin Soledar?

Luftimet vazhdojnë ende në Soledar, një qytet minierash kripe në Ukrainën lindore, pavarësisht pretendimeve ruse se ka marrë kontrollin e rajonit.

Nëse trupat ruse me të vërtetë kapin qytetin, kjo do të shënonte fitimin e parë të Moskës në Donbas për muaj të tërë duke i ofruar presidentit Vladimir Putin disa lajme të mira pas një vargu humbjesh në fushën e betejës që nga vera e kaluar.

Rëndësia e Soledar në aspektin ushtarak është minimale. Megjithatë, kapja e tij do të lejonte forcat ruse, dhe veçanërisht  grupin mercenar Wagner , të kthenin fokusin e tyre në Bakhmut aty pranë, i cili ka qenë një objektiv që nga vera.

Marrja e Soledar do të përfaqësonte gjithashtu një fitore simbolike për njeriun që drejton Wagner oligarkun Yevgeny Prigozhin, i cili ka kritikuar shpesh menaxhimin e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse të “Operacionit Special Ushtarak” në Ukrainë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!