Lirohen nga paraburgimi 12 zyrtarët e ATK-së dhe një biznesmen

Gjykata Themelore në Prishtinë e ka refuzuar kërkesën e Prokurorisë Themelore për caktimin e paraburgimit për 12 zyrtarët e ATK-së dhe biznesmenin Feim Pulaj të arrestuar nën dyshimin për korrupsion.

Kjo është konfirmuar për “Betimi për Drejtësi” nga Majlinda Sadiku, e cila është avokate e të arrestuarit Xhemajl Hertica.

Gjykata e ka caktuar masën e ndalimit të ofrimit të personit apo vendit të caktuar.

Ndryshe, 12 zyrtarët dhe biznesmeni janë arrestuar të martën (9 janar 2024) nën dyshimin për disa vepra penale, ndërsa të mërkurën ishte kërkuar caktimi i masës së paraburgimit.

Zyrtarët e ATK-së të arrestuar nën dyshimin për korrupsion janë: Masar Zejnullahu, Nesim Bajrami, Safet Temaj, Avdil Jakupi, Muhamet Rafuna, Murtez Zeqiri, Milaim Berisha, Gazmend Gjocaj, Adil Paqarizi, Vllaznim Krasniqi, Agim Rama, Xhemajl Hetica.

Ilir Murtezaj, drejtor i Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), ka thënë se Prokuroria ka ardhur në përfundim për ngritje të aktakuzës dhe se hetimet kishin filluar qysh në vitin 2020. 

Lajmet Lirohen nga paraburgimi 12 zyrtarët e ATK-së dhe një biznesmen >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>