LDK-ja e çon në Kushtetuese Ligjin për Zyrtarët Publikë

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka dorëzuar sot në Gjykatën Kushtetuese, Ligjin për Zyrtarët Publikë. LDK-ja ka bërë kërkesë për vlerësim të kushtetutshmërisë të ligjit që u votua para një jave në Kuvend, me vota të shumicës parlamentare.

Gjatë ditës, edhe Partia Demokratike e Kosovës e dorëzoi në Kushtetuese të njëjtin ligj.

Paralajmërime se këtë ligj do ta dërgojnë në kushtetuese ka pasur tërë kohën nga partitë opozitare.

Sipas PDK-së, ky Ligj bie ndesh edhe me detyrimet që Kosova ka marrë ndaj Bashkimit Evropian përmes Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA) dhe parimet evropiane për administratën publike.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!