Ky qytet ndaloi shitjen e ushqimeve dhe pijeve në dorë natën vonë, shkak zhurmat

Banorët e lagjes Porta Venezia të qytetit të Milanos përballen me problemin e zhurmës nga frekuentuesit e shumtë të festës në zonë, ndaj qyteti ka vendosur të ndalojë shitjen e ushqimeve dhe pijeve në orët e vona të natës.

Ndalimi i përkohshëm do të thotë që frekuentuesit nuk do të jenë më në gjendje të blejnë pije ose ushqime nga dyqanet, tezgat, baret dhe madje edhe makinat shitëse, dhe ndalimi është në fuqi nga mesnata deri në 6 të mëngjesit gjatë ditëve të javës dhe nga ora 1.30 deri në 6 të mëngjesit të premteve dhe të shtunave të paktën deri më 19 nëntor.

Ndalimi mbulon zonën e ngarkuar të Porta Venezia, shtëpia e shumë bareve dhe klubeve, nga Piazza Oberdan në via Melzo dhe via Lazzaretto, me shitësit ambulantë që përballen me masa edhe më të ashpra pasi u ndalohet hyrja në zonë midis orës 18:00 dhe 06:00.

Banorët janë të lodhur nga zhurma, turmat dhe krimi që vjen me jetën e zhurmshme të natës në zonë, ndaj Komiteti i Banorëve të Lazzaretto u bëri thirrje zyrtarëve të qytetit të marrin masa dhe kjo nuk është hera e parë që masa të tilla zbatohen në Milano.

Në maj të vitit 2020, shitja e alkoolit në dorëzim u ndalua nga ora 19:00 deri në orën 7 të mëngjesit pasi banorët shkelën masat kundër COVID-19 dhe në korrik 2022 dhe qershor të këtij viti, shitjet me ushqime në dorë u ndaluan përsëri në qendër të qytetit, këtë herë për të reduktuar zhurmën dhe krimin në rrugë./abcnews.al

 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-4893917327478903" crossorigin="anonymous"></script>