Ky është tingulli i tërmetit shkatërrues në Turqi, ai kishte fuqinë e 130 bombave atomike

Hamdullah Livaoglu, një sizmolog nga Universiteti Kocaeli në Turqi, regjistroi zhurmën e tërmetit që goditi Turqinë dhe Sirinë herët në mëngjes dje.

“Veshi i njeriut nuk mund të dëgjojë frekuenca më të ulëta se 20 Hz. Frekuencat e sinjaleve të tërmetit janë gjithashtu zakonisht më pak se 20 Hz. Për të shndërruar tërmetin në zë, shpejtësitë e brezit të sinjalit të tërmetit të regjistruara nga sizmometrat rriten në varësi të komponimit, periudhës dhe sizmogramit. Kështu përmbajtja e frekuencës është ngritur në pragje që mund të dëgjohen nga veshi i njeriut”, shpjegoi ai.

Inxhinieri turk i gjeofizikës Övgün Ahmet Ercan njoftoi se fuqia e tërmetit që ndodhi në Kahramanmaraş ishte 130 bomba atomike.

“Tërmeti kishte një magnitudë prej 7.7 ballë dhe forcën e afërsisht 130 bombave atomike, ai zgjati 43 sekonda”, tha ai, sipas Hurriyet.

Lajmet Ky është tingulli i tërmetit shkatërrues në Turqi, ai kishte fuqinë e 130 bombave atomike >> BotaPress.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!