Ky është profesori turk që kishte paralajmëruar për tërmetin e sotëm qysh në prill të vitit të kaluar

Anëtar i Akademisë së Shkencave Shkencëtari i Tokës, profesor Naci Gorur tërhoqi vëmendjen me një deklaratë që bëri me 11 prill të vitit 2022, kur një termet prej 4.4 magnitudë goditi  Anadollit Lindor në rrethin Ereğli të Zonguldak.

Gorur deklaroi Anadolli Lindor nuk prodhoi pothuajse asnjë tërmet në shekullin e 20-të dhe tha se “Fakti i Anadollit të Veriut prodhoi një seri tërmetesh afër 7.0 dhe 7 në atë shekull. Ndërsa Anadolli i Veriut ishte kaq aktiv, asnjë aktivitet i tillë nuk ishte vërehet në çarjen e Anadollit Lindor.

Elazig Kur ka një tërmet, tërmeti transferon energji në drejtimin jugperëndimor të Elazigut. Gabimet goditëse-rrëshqitëse mund të kenë transferuar stres në të dy anët kur prodhojnë një tërmet në çdo vend. Unë mendoj se do të jetë në rajonin e tyre”, tha ai.

VIDEO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!