Ky është plazhi më i bukur evropian për vitin 2023

Plazhi më i bukur në botë është në Brazil, por plazhi më i bukur në Evropë është në Islandë dhe bukuria e tij është gjithashtu kërcënuese për jetën.

Si pjesë e çmimeve vjetore Traveller’s Choice, Tripadvisor publikoi një listë të plazheve më të bukura në botë në vitin 2023, dhe si pasuria më e fortë e kontinentit të vjetër, në vendin e katërt, ishte një plazh në Islandë, i cili njihet për mjedis i ashpër dhe histori të errëta.

Plazhi Reynisfjara në Vik të Islandës është shpallur më i bukuri në Evropë, por ky nuk është një plazh ku do të kënaqeni duke bërë banjo dielli dhe not.

Ky atraksion turistik është i njohur për rërën e zezë, e cila është krijuar nga derdhja e llavës në oqean dhe është e rrethuar nga shkëmbinj të lartë dhe rrymat e forta detare shkaktojnë valë deri në 40 metra të larta.

Fansat e serialit “Game of Thrones” do ta njohin si një nga lokacionet e xhirimeve dhe shumë turistë në këtë plazh kanë humbur jetën duke u përpjekur të bëjnë foton perfekte.

Plazhi pushtohet nga valë të forta të Atlantikut të Veriut që vijnë në intervale të paparashikueshme dhe turistët që i afrohen shumë ujit rrezikojnë të hidhen në shkëmbinj nga dallgët, prandaj është më mirë të admironi bukurinë e tij nga një distancë e sigurt.

Ndërsa, vendin e parë në listën e plazheve më të bukura në botë në vitin 2023 e ka zënë plazhi brazilian Baia de Sancho, i cili është i stolisur me rërë të bardhë të përsosur.

Ndër më të bukurit janë Eagle Beach në Aruba, Cable Beach në Australi, Grace Bay Beach në ishujt Turks dhe Caicos, Praia da Falesia në Portugali, Plazhi Radhanagar në Indi, Spiaggia dei Conigli në ishullin italian të Lampedusa, Plazhi Varadero në Kubë dhe Ka’ Beach në Havai./Rahoveci INFO

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!