Ky është momenti kur trupat e Kosovës mbërrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga vullnetarët turq

Momenti kur trupat e Kosovës mbërrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga vullnetarët turq.

Një kontigjent i Forcës së Sigurisë së Kosovës ka mbërritur në Turqi, në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti.

Fondacioni SETA në Uashington ka publikuar pamje nga momenti kur ekipi i Kosovës ka arritur në Adana dhe është pritur me duartrokitje nga vullnetarët turq.

Për të mbështetur operacionin e kërkim-shpëtimit, në aeroportin e Stambollit të hënën mbrëma kanë arritur edhe ekipet e Spanjës.

Ndryshe, një termet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore herët të hënën. Kombet e Bashkuara thanë se ky tërmet ishte më i fuqishmi i qarkut në më shumë se 80 vjet.

Të paktën 3 mijë persona kanë vdekur si pasojë e këtij tërmeti.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, njoftoi të hënën mbrëma se kanë nisur kontingjentin e specializuar të FSK-së për operacion humanitar në Turqi.

“Pas konsultave me Gjeneral Jasharin, kontakteve direkte gjatë tërë ditës me homologun tim turk, Ministrin e Mbrojtjes, Hulusi Akar, vendimin e kryeministrit Kurti dhe autorizimit nga ana e Presidentes Osmani, nisëm kontingjentin e specializuar të FSK-së për operacionin humanitar në Turqi për reagim me rastin e tërmetit të sotëm”, shkroi ai.

Siç bëri të ditur Mehaj, task-forca përbëhet nga specialistët e FSK-së në kërkim- shpëtim urban, mjekësi emergjente dhe njësitë e K9.

“Varësisht nga nevojat dhe kërkesat e ditëve në vijim do të shtojmë kapacitetet reaguese për reagim, kërkim- shpëtim dhe sanim të pasojave të tërmetit”, u shpreh tutje ai.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!